Bergen op Zoom hanteert visie voor behoud kerken Sloop zou het hart wegsnijden uit het voormalige buurtschap Borgvliet hergebruik. In het voormalige buurtschap Borgvliet moest een kerk het veld ruimen. Sloop, oordeelden de cultuurhistorische advi seurs binnen de gemeente na bezwaren van de bewoners, zou het hart wegsnijden uit het buurtschap. Naast de kerk lagen er een pastorie en een klooster aan een plein. In overleg met de woningbouwvereniging is gekozen voor een wijkhuis met behoud van een kapel in de kerk. Een arehiteetoniseh hoogstandje, omdat gekozen is voor een doosconstructie in de kerk die de ruimte ontziet. Hoewel het onttrekken of herbestemmen van kerken in eerste instantie een verantwoorde lijkheid is van de kerkbesturen en het bisdom, dient het gemeentebestuur op die ontwikkeling te anticiperen. Immers, kerkgebouwen zijn voor een specifiek doel opgericht en zijn mede van wege hun centrale ligging en uiterlijke verschij ningsvorm - soms planmatig, soms organisch - een bepalende factor voor de maatschappelijke en fysieke stedelijke structuur. Wijzigingen in deze samenhang kunnen ingrijpende verande ringen van het woon- en leefmilieu op wijkni veau tot gevolg hebben. Door het teruglopend kerkbezoek staan ook in Bergen op Zoom te veel en te grote Rooms katholieke kerken. Een deel zal nog worden onttrokken aan de erediensten. Hier is niets doen geen optie om die gebouwen te kunnen behouden. Een volwaardige beleids- en ont- werpopgave is vereist om kansen en mogelijk heden te ontdekken. Bij een meer strategisch juni 2010 Heemschut 11 meer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 13