Magazijnen nodig voor noodmateriaal Tom van Eekelen - In Bergen op Zoom zal geen enkele voor de eredienst overbodig geraakte kerk meer worden gesloopt. Gebouwen die vrijkomen krijgen een nieuwe wijkfunetie als andere kerken geen belangstelling hebben. Dat is de uit komst van de door de gemeente in overleg met de kerkelijke organisa ties opgestelde Kerkenvisie. De stad heeft trouwens al jaren een traditie voor hergebruik van kerken. Zo is de stadsschouwburg sinds 1988 de gebruiker van de voormalige rooms- katholieke kerk de H. Maagd aan de Grote Markt. Een dergelijke openbare functie geeft aan deze gebouwen een meerwaarde, de bezoeker krijgt deze duistere, wat oorspronkelijke functie betreft onduidelijke gebouwen ook van binnen te zien. Ook een depotfunctie voor historische verenigingen blijft voor een aantal magazijnen een optie en kunnen bezoekers van het Land van Maas en Waal zich ook in de toekomst blijven verbazen over die fabriekaehtige gebouwtjes en hun geschiedenis. J. Reijnen en H. Roodenburg zijn lid van de Pro vinciale Commissie Gelderland van Heemschut. De moderne r.k. kerk De Goddelijke Voorzienigheid in Bergen op Zoom. Foto A. van der Kallen. Naast regelmatige inspectie en onder houd van de dijken moesten ook voorbereidingen worden getroffen op rampspoed. De polderdorpen spraken onderling af dat er op strategische plaatsen aan de dijk voldoende voor raden van noodmaterialen voorhanden moesten zijn. Deze voorraden sloeg men op in de dijkmagazijnen. In documenten uit 1603 is al sprake van dergelijke magazijnen. Het zullen eenvoudige schuren zijn geweest. De vele dijk doorbraken op het eind van de 18de eeuw gaven aanleiding tot de bouw van extra noodschuren. In 1784 vaardigde de dijkstoel een speciaal reglement uit voor de opslag van noodmaterialen. Noodschuren moesten staan op hoog gelegen, centrale punten in het gebied en gemakkelijk met paard en wagen bereikbaar zijn. Immers, snel vervoer van grote hoeveelheden materiaal over grote afstanden was in die tijd nog niet mogelijk. De provincie controleerde regelmatig of de voorraden op peil waren. Bij dreiging van een dijkdoor braak werden alle dorpsbewoners geacht hulp te bieden, bijvoorbeeld door het ter beschikking stellen van hun trekpaarden of bij het doorgeven van zandzakken. Natuurlijk lagen er in een magazijn duizenden lege zandzakken en enkele tientallen kruiwagens, maar dat was lang niet alles. Een bewaard gebleven lijst uit 1830 vermeldt dat de minimaal aanwezige voorraad per dijkmagazijn bestaat uit: 9 dikke vimmen hout (negen keer honderd bossen hout), 30 horde (een horde is een plat vlechtwerk van rijshout), 3 zware handheien, 3 lichte handheien, 2 handheien met neergaande steel, 112 dijkpinnen met ijzerbeslagen punten, 6 zware houten hamers, 12 lichte houten hamers, 6 kruiwagens, 6 draag- burrien (draagbaren), 6 pikhouwelen, 6 dijklantaarns, 5 handlantaarns, 15 was kaarsen, 50 sleepdelen (zware stukken hout die met boomkettingen te verslepen zijn), 200 vlotdelen (ruwe dennenplanken van geringe waarde), 60 juffers van 20 voet met ijzerbeslag en ijzeren punten, 10 juffers van 10 voet met ijzerbeslag, 6 slijkboren, 20 paalbalken met stalen punten en ijzerbeslag, 10 flambouwen (fakkels), 6 lampetten, 100 pikkransen (met pek en hars bestreken brandbaar materiaal voor de verlichting), 2 zaag- stellingen, 6 hefbomen of koevoeten, 6 boomkettingen (om zware stukken hout te verslepen) en 1 kist met timmerge reedschap. Bergen op Zoom voerde tot oktober 2009 de titel van beste binnenstad. Een van de voor waarden voor het binnenslepen van die titel was hoe er wordt omgegaan met monumenten en het hergebruik, zoals bij het leegkomen van militaire gebouwen, postkantoren, stadhuizen en natuurlijk kerken. Al tientallen jaren zoekt - en vindt - Bergen op Zoom een passend hergebruik voor de monumenten. Zoals voor de H. Maagd. Nog steeds trekt de stadsschouw burg bestuurders uit andere delen van net land om vast te stellen hoe goed hergebruik hier is geslaagd. Zij treffen er een zeer persoonlijk theater aan, met veel zichtlijnen en herinne ringen aan het oorspronkelijke gebruik. Het is niet het enige voorbeeld van geslaagd 10 Heemschut juni 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 12