In Land van Maas en Waal staan nog elf voorraaddepots voor dijkbeseherming Ook elders reddingen nagenoeg overbodig. Daarbij was het vervoer van noodmateriaal met vrachtwagens een stuk gemakkelijker geworden door nieuwe, snelle wegverbindingen. De magazijnen werden nog tientallen jaren gebruikt voor de opslag van diverse materialen ten behoeve van waterbe heersing in het algemeen. Hun cultuurhistorische waarde werd gelukkig op tijd herkend. Die waarde bestaat uit de directe relatie met het landschap. Samen met de dijken, dijkhuizen, sluizen en gemalen geven dijkmagazijnen de geschiedenis van de water beheersing weer. Hun typerende vormgeving, functie en de spreiding langs alle grote rivieren maken, dat ze bovendien een grote ensem- blewaarde hebben. De meeste magazijnen werden om deze redenen tussen 1980 en 1995 op lokale monumentenlijsten geplaatst en zo bleven ze behouden bij de laatste dijkverzwa ring in de periode 1980 - 1997. De dijkmagazijnen zijn bijna allemaal eigendom van het waterschap Rivierenland in Tiel, de instantie die verantwoordelijk is voor het beheer en het onderhoud van de dijken. Het waterschap heeft de afgelopen decennia de gedachte van 'behoud door ontwikkeling' invul ling weten te geven. De meeste zijn voor een symbolisch bedrag verhuurd aan instellingen. Zo zijn de exemplaren in Ewijk en Winssen in gebruik als kunstgalerie. Die in Weurt en Niftrik herbergen een atelier. Enkele andere dienen als depot voor historische verenigingen. Het grote magazijn in Beuningen is al jaren een centrum voor natuuredueatie. Natuurontwikkeling De huidige functies sluiten naadloos aan op de historie en de ligging van deze monumentale bouwwerken aan de schilderachtige dijk, dicht bij de uiterwaarden en de natuur. Voortzetting en uitbreiding van dergelijke functies (enkele magazijnen worden immers nog niet benut) is gewenst. Voor de uiterwaarden van Maas en Waal staan vele natuurontwikkelingsprojecten in de plan ning, mede in het kader van het project Ruimte voor de Rivier. Enkele zijn al gestart, zoals de omvorming van de Afferdensche en Deestsche Waarden. Dijkmagazijnen die bij zo'n natuur ontwikkelingsproject liggen, zouden de functie van voorlichtings- en educatiecentrum kunnen vervullen. Ook elders langs de rivieren staan nog dijkmagazijnen. Recent werd voor komen dat het uit 1856 daterende oudste stenen dijkmagazijn, langs de Nederrijn in Elden bij Arnhem zou worden gesloopt door water schap Rivierenland. Stichting Gelders Dijkmagazijn nam het initiatief voor het behoud en het vinden van een nieuwe functie voor dit noodhuis. Ooit stonden dergelijke bouwwerken om de vijf kilometer langs de rivieren de Rijn. Waal en IJssel. Dat in Elden was hier de eerste uitvoering in steen. Het wordt nu een bezoekerscentrum met informatie over hoogwaterbescherming en de geschiedenis van het water, plus het vertrekpunt van fietsroutes door de omgeving. Gelderland, het water schap, EU, VSB Fonds en BOEi werkten mee aan de redding. Kent u een dijkmagazijn in nood? Meld het op de site www.Heemschut.nl, per mail info@Heemschut.nl of bel: 020 6225292. Ewijk hoort bij de nieuwste dijkmagazijnen in dit gebied, bouwjaar omstreeks Het magazijn van Niftrik, ca. 1900. Nu een atelier. 1900 en tegenwoordig galerie. De naam van het magazijn is verwerkt in het pannendak. juni 2010 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 11