8 Monumentenbeleid 12 Herbestemming: weet watje kan 15 Herbestemming: kerken vogelvrij 17 Actief monumentenbeleid 19 Toeristische mammoet 22 Biljoen als parel 26 Wandbespanning zonder toekomst 30 Koetshuis terug 36 AVvL 41 Industria Rubrieken 4 Heemschut Actief 33 Erfgoednieuws 35 Verenigingsnieuws 37 Erfgoedexcursie 38 Provinciale excursies 39 Snuffels 40 Ledenaanbieding en colofon Personeelstekort frustreert in veel gemeenten het monumentenbeleid. Er is maar al te vaak onvoldoende deskundig heid in huis. Bij herbestemming en herontwikkeling van monumenten staan de wensen van gebruikers en eigenaren nog vaak op gespannen voet met monumentenzorg. Ze leken vlak na de oorlog voor de eeuwigheid te worden gebouwd, de markante kerkgebouwen. Nu, ruim vijftig jaar later, lopen veel van deze belangrijke kerkgebouwen kans te worden gesloopt. Herbestemming van kerken is vaak eenvoudig te realiseren. Voorwaarde is wel een actief monumentenbeleid. En kerkgenootschap en ontwikkelaar moeten willen meedenken. Al 125 jaar zet de VVV van Valkenburg de Zuid-Limburgse regio op de toeristische kaart. De combinatie historie, cultureel erfgoed en vrije tijd slaat al die tijd al aan. Kasteel Biljoen bij Velp is vrijwel onge schonden in eigendom gekomen bij Gel- dersch Landschap Et Geldersche Kastelen. Het Hofkeshuis te Almelo was vroeger een van de pronkstukken van de stad. Met in de bovenzaal een unieke beschilderde wandbespanning uit 1778. Deze beschilde ring is dringend toe aan restauratie. Museum Van Loon in Amsterdam richt het voormalige koetshuis opnieuw in als koets huis. Alles dat daarvoor nodig was, is nog aanwezig. Alleen nog even restaureren. De jaarvergadering van de Bond Heemschut is dit jaar in Apeldoorn op 5 juni. Voor het eerst dit jaar in Heemschut weer het katern Industria, over industrieel erfgoed. april 2010 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5