Industria Nieuws Friesland Afsluitdijk geen rijksmonument Oud-minister Ronald Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft eind vorig jaar een negatief advies gegeven over de aanwijzing van de Afsluitdijk als rijksmonument. Een verzoek tot aanwijzing was in 2008 ingediend door de Stichting Afsluitdijk. De minister is tot zijn besluit gekomen na een consultatieronde langs betrokken partijen, waaronder de gemeenten Wunseradiel en Wieringen, op welk grondgebied de Afsluitdijk ligt. De provincies Friesland en Noord-Holland hebben geen standpunt ingenomen over een monumentenstatus van de Afsluitdijk. Aanwijzing als rijksmonument zou volgens de betrokken gemeenten toekomstige nieuwe ontwikkelingen op of rondom de Afsluitdijk kunnen belemmeren. De Raad voor Cultuur heeft echter een positief advies gegeven voor aanwijzing van de dijk als rijksmonument. Sinds enkele jaren worden toekomstige scenario's ontwikkeld voor bijvoorbeeld de bouw van windmolenparken op de dijk, en zelfs zijn er woningbouwplannen. Meer concreet zijn recente ideeën om de Afsluitdijk te verhogen. De Stichting Afsluitdijk is in het leven geroepen omdat zij dit soort plannen ziet als een bedreiging voor het ongeschonden karakter van de Afsluitdijk, die wereldwijd wordt beschouwd als een uniek waterbouwkundig monument. Naast de dijk zelf is er een aantal bij zondere cultuurhistorische bouwwerken die met de dijk zijn verbonden: de sluizencomplexen, ontworpen door ir. Dirk Roosenburg, het Monument midden op de dijk, ontworpen door architect Dudok en de bunkercomplexen van de Stelling Kornwerderzand, gebouwd in 1937. Foto's links: Het trappenhuis van het monument. De Afsluitdijk richting Noord-Holland, vanaf het monument van Dudok, midden op de dijk. Foto's Marjo Huijsmans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 44