Provinciale excursie Zuid-Holland Historische waterwegen Vrijdag 7 mei Gelderland De Gelderse Vallei Zaterdag 26 juni Utrecht Steenfabriek de Bosscherwaarden Zaterdag 17 juli Nieuwe Tolbrug in Voorburg, over de Vliet. Foto Evert de longh De Provinciale Commissie Zuid-Holland houdt 7 mei een excursie over de Vliet en de Schie. De Hollandse geschiedenis tussen Leiden en Delft komt aan bod met ook een stadswandeling door Delft. Onderweg wordt een toelich ting gegeven over de historie van de vaarweg, de waterstaatkundige werken en de bijzondere plekken. De vaartocht begint bij de Zijlbrug in Leiderdorp en gaat richting Leiden waar we de Span- jaardbrug passeren. Na de Trekvlietbrug begint de Vliet en komen we via Voor schoten bij de Sluis te Leidschendam. Daar begint het meest karakteristieke deel van de Vliet met de handbe diende en oudste bruggen (Wijker- en Kerkbrug). Hier liggen oude buitens op beide oevers, waarvan Hofwijck, de bekendste is. Bij Drievliet takt de Trekvliet af naar de Binckhorst en de Laak. Voorbij het huis Hoornwijk begint de Delftse Vliet. Aan de westkant zijn onderdelen van het jaagpad te zien, zoals bruggen met verlaagde leuning. In Delft is het keerpunt van de tocht bij de Kolk (Gezicht op Delft van Vermeer) en begint een stadswandeling voordat via de zelfde route wordt teruggevaren. Programma 9.30 uur: Ontvangst aan boord in Leiderdorp 10 uur: afvaart vanaf de Zijlbrug. 13 uur: Aankomst in Delft, stadswan deling o.l.v. Het Gilde Delft 14 uur: Lunch aan boord, 17 uur terug in Leiderdorp. Aanmelden Deelname kost 45 per persoon, niet leden betalen 50. Gratis parkeren bij de opstapplaats, die ook per bus vanaf station Leiden bereikbaar is. Aanmelden bij voorkeur via www.heemschut.nl, of anders telefonisch: 0172-519129. Aanmeldingen zijn definitief na ont vangst van het bedrag op bankrekening 1326.82.230 t.n.v. Bond Heemschut/ Zuid-Holland, Leidschendam. Een week voor de excursie volgt een bevestiging met het definitieve programma. Het Schip van Blaauw. Foto Jelle de Gruyter De Provinciale Commissie Gelderland bezoekt tijdens de excursie de over gang van de Wageningse Berg naar de Gelderse Vallei met als zwaartepunt de stad Wageningen. Hier treffen we het rivierkleigebied, veenafgravingen en zandgronden. Vanaf station Ede-Wageningen gaat het langs de verstedelijking van Ede, Veenendaal en Rhenen. Bij het monu ment op de Grebbeberg volgt uitleg en gaat het gezelschap vervolgens door naar de middeleeuwse stad Wageningen. Nu vooral bekend van Wageningen Universiteit en Research (WUR) en de capitulatie van Duitsland. Gidsen verzorgen een rondleiding door de binnenstad. Na de lunch in het bekende Hotel De Wereld rijdt de bus naar het oude WUR-terrein en is er een korte stop met informatie in het 'Schip van Blaauw', (het voormalige Laboratorium voor Plantenfysiologie, 1920-22, ontworpen door C.J. Blaauw). Via het nieuwe campusterrein en het vernieuwde 'eeuwenoude Lexkesveer' eindigt de excursie bij het station. Programma 9.45 uur: Vertrek vanaf station Ede- Wageningen naar Ede, Veenendaal en Rhenen. Na de koffie via de Grebbeberg naar Wageningen, stadswandeling 13 uur: Lunch in Hotel de Wereld 14.15 uur: Naar oude en nieuwe WUR-terrein 17.00-17.30 uur: Station Ede-Wageninger Aanmelden De kosten bedragen voor leden 37,50, voor niet-leden 42,50. Aanmelden schriftelijk bij M.E. Koning, Oude Haven 15, 6511 XE Nijmegen, per e-mail me.koning@hccnet.nl of via de Heemschut website www.heemschut.nl, o.v.v. Heemschut ledennr., aantal, naam en adres, telefoonnr, e-mailadres. Betaling op nr. 1324.77.254 t.n.v. Bond Heemschut Gelderland te Amsterdam. Informatie: tel. 024-3231097 of 024-3230419. De Bosscherwaarden in Wijk bij Duurstede. Foto Henk Ruiter In 2009 werd Het Utrechts Landschap eigenaar van de voormalige steen fabriek de Bosscherwaarden in Wijk bij Duurstede. De provincie Utrecht maakte de restauratie mogelijk door een grote financiële bijdrage. De gerestaureerde steenfabriek wordt ontwikkeld tot een openbaar podium, waar bezoekers kunnen genieten van het rivierenlandschap, de natuur, de geschiedenis van de steenfabriek en culturele evenementen. De excursie van de provinciale commissie Utrecht gaat dit jaar naar de Bosscherwaarden. Programma 11 uur: Ontvangst bij de fabriek, Lek dijk West 25 12 uur: Rondleiding ringoven en andere gebouwen 14 uur: Na de lunch rondleiding in het uiterwaardenlandschap 15 uur: Vaartocht met Blauwe Bever over Rijn en Lek 16.30 uur: Afsluiting. Aanmelden Aanmelden via het formulier op de website www.heemschut.nl of telefo nisch, 0343 - 575347. Aanmeldingen zijn definitief na ontvangst van het bedrag 29,50 per deelnemer) op rekening nr. 1326.69.579 t.n.v. Heem schut Amsterdam onder vermelding van excursie Utrecht. U ontvangt bericht van bevestiging en routebeschrijving. 38 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 40