Verenigingsnieuws Adverteren werkt bij vinden van nieuwe bestuursleden Heemschut Top 10 van meest bedreigd erfgoed Heemschut krijgt 200.000 euro subsidie Bank6iroLot< [ank iroLo MoMo-studiedag voor technisch adviseurs De nieuwe bestuursleden, links Piet Pilkes en rechts Romke van Willemswaard Foto Eric Ie Gras Adverteren kan een effectieve manier zijn om nieuwe leden te werven voor Provinciale Commissies. Heemschut Drenthe wist op die manier twee vacatures te vervullen. Het wordt steeds moeilijker om deskundige bestuursleden te vinden. Heemschut Drenthe koos voor een combinatie van drie manieren om kandidaten voor de vacatures voor een landschapsarchitect en een stedenbouwkundige te vervullen. De eerste was een bondige adver tentie in het Dagblad van het Noorden en de tweede een uitgebreidere oproep in het Kwartaalblad van de stichting Het Drentse Landschap. Advertentie en oproep verwezen vervolgens naar de website van Heem schut, waar geïnteresseerden de volledige informatie konden vinden. Acht kandidaten reageerden. Onder hen Romke van Willemswaard die zich met het Drentse landschap gaat bezighouden en Piet Pilkes die de stedenbouwkunde onder zijn hoede neemt. Zij zijn de opvolgers van Harry Berg en Manfred Mauritz, die na een langdurige bestuursperiode de Drentse Provinciale Commissie hebben verlaten. Met een kandidaat die juridische kennis kan inbrengen zijn nog gesprekken gaande. De overige vijf kandidaten, die ook voor een interessante inbreng hadden kunnen zorgen, krijgen een jaar lidmaatschap van Heemschut aangeboden. Eric Ie Gras Erfgoedvereniging Heemschut maakte op 24 februari in Nieuwspoort voor het eerst de 'Top 10 Meest Bedreigd Erfgoed' bekend (zie de bij deze editie bijgesloten folder en www.heemschut.nl). Heemschut wil hiermee aandacht vragen voor het sluipende proces van afbraak en aantasting van het Nederlandse cultureel erfgoed. Vrijwilligers van Heemschut verzamelden het afgelopen jaar gevallen van bedreiging en aantasting van karakteristieke gebouwen en land schappen. Het idee voor de Top 10 komt uit de VS, waar de lijst jaarlijks veel publiciteit trekt. 'Alarmering is noodzakelijk', zegt Karei Loeff, directeur van Heemschut. 'Nog veel te vaak zien we dat gemeenten meegaan in korte termijnbelangen van eigenaren en projectont wikkelaars.' In 2011 wordt een geactualiseerde lijst uitgebracht. Ltuur maakt je De BankCiro Loterij biedt Bond Heemschut voor het 100-jarig jubileum uit de opbrengst 2009 een bedrag aan van De cheque wordt overhandigd. Links directeur Karei Loeff. Rechts Chris van Oort, voorzitter Heemschut Zuid-Holland. Foto Roy Beusker Tijdens het Goed Geld Gala van de BankGiro Loterij 11 februari ontving Heemschut een bedrag van 200.000 voor een gedegen viering van het eeuwfeest van de erfgoedvereniging. Tijdens dit Gala in het Museum van Speelklok tot Pierement te Utrecht in aanwezigheid van minister Plasterk keerde de BGL tientallen miljoenen uit aan culturele instellingen. Volgend jaar bestaat Bond Heemschut 100 jaar. Dit jubileumjaar wil Heemschut benutten om erfgoed en monumentenzorg nog steviger op de agenda te krijgen. De BankGiro Loterij onderstreept het belang van cultureel erfgoed met de bijdrage voor de viering van het eeuwfeest. Zie ook www.heemschut.nl. Ergens in mei komt er een open studiedag, georganiseerd door de tech nisch adviseurs van de Provinciale Commissies van Heemschut. Opzet is helderheid te verkrijgen over de gevolgen van de wet modernisering van de monumentenzorg, MoMo. De nieuwe wetgeving, stelden de technisch adviseurs begin dit jaar vast, ligt helemaal in de lijn die Heemschut al sinds 1993 voorstaat. In de gebiedsgerichte aanpak ligt een belangrijke rol weggelegd voor bestemmingsplannen. Wat strijdig is met de over koepelende structuurvisies van provincie of rijk kan als bestemmingsplan vernietigd worden. Voor Heemschut is het dus zaak zo hoog mogelijk in de keten van visies (bij rijk en provincies) mee te praten om het beschermbeleid gestalte te geven. april 2010 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 37