Het Almelose kunstwerk is in ons lond de enige overgebleven geschil derde wandbespanning in zijn soort overlevering uit Winterswijk afkomstig. De welgesteldheid van Egbert Hofkes blijkt ook uit het feit dat hij in 1778 de kunstschilder Andries Warmoes opdracht gaf een schildering op linnen te maken voor de zaal op de boven verdieping van zijn huis. Dit werk had een totale lengte van bijna 20 meter, voorstellende de intocht van een Romeinse triomfator. De schildering is uitgevoerd in grisaille, een schil dertechniek waarbij door het gebruik van witte, grijze en zwarte verf, marmerreliëfs werden geïmiteerd. Men noemt ze ook wel 'witjes', naar de bekende grisailleschilder Jaeob de Wit (1695- 1754). Vanaf de zeventiende eeuw werd dit type schilderij zeer populair in Nederland. De schilderingen zijn van een uitzonderlijke kwaliteit en betreffen vier grote wandvlakken die de maten van een dessus-de-porte ver te boven gaan. Het Almelose kunstwerk is in ons land de enige overgebleven geschilderde wandbespanning in zijn soort, omdat op vele plaatsen elders bespanningen zoals deze verloren zijn gegaan of naar andere plaatsen zijn overgebracht. De geschilderde wandbe spanningen raakten op een gegeven moment uit de mode en werden in veel gevallen met behangselpapier beplakt, waardoor hun toe stand snel achteruit ging. Van restaureren was nooit sprake. Ook zijn in de loop der tijd vele wandbespanningen verkocht naar het buiten land. Op slechts een klein aantal plaatsen zijn er daarom tegenwoordig nog bespanningen bewaard gebleven, maar slechts zelden authen tiek en zeker niet van een grootte zoals die aanwezig is in het Hofkeshuis. Het feit dat in Almelo deze beschilderde wand bespanning nog steeds op zijn oorspronkelijke plaats aanwezig is en de zeldzaamheid ervan, maken dat dit unieke kunstwerk een bijzonder grote cultuurhistorische waarde bezit die veel verder gaat dan het plaatselijk belang. De intocht van een Romeinse triomfator. De grootte van het doek is af te lezen aan het meubel ervoor. april 2010 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 29