Unieke wandbespanning zonder toekomst Ao; C'yj' V'-T'f j M Linnen is slecht en verf bladdert af Hans Holtmann en MieI Westenberg - Het Hofkeshuis te Almelo was vroeger een van de pronkstukken van de stad, totdat in 1928 de gevel ingrijpend werd verbouwd. Het aanzien van het statige pand veranderde ingrijpend. Bij een volgende verbouwing in de jaren zestig werd de voorgevel opnieuw gewijzigd. Op de begane grond herinnert sindsdien niets meer aan de vroegere staat van het huis. In de bovenzaal van het Hofkeshuis bevindt zich een unieke beschilderde wandbespanning uit 1778. Deze beschildering is dringend toe aan restauratie. Het huis - - V ^|Pp yvf ,'r Hf HK1111 - -<< t >-r? Y 3 -j Het Hofkeshuis in Almelo, omstreeks 1920. Foto's collectie auteurs Foto boven: De verf bladdert af. HET SCHILDERWERK van de Amsterdamse schilder Andries Warmoes is ernstig in verval geraakt. Het onderwerp van deze schilde ring stelt voor de intocht in Rome van Quintus Fabius Maximus Cunctator. Door deskundigen wordt de cultuurhistorische waarde van de schildering als uitzonderlijk groot beschouwd, uniek door zijn politieke boodschap. Het pand was van oorsprong een dwarsgericht middenganghuis en een gevel met drie traveeën en een symmetrische indeling. De voorgevel bevatte twee hoeklisenen en een middenrisa- liet met fronton. De vormgeving van de geve! is afgeleid van het Hollands Classicisme. Het classicisme uit de zeventiende eeuw werd in die tijd een mode die zonder enige kritiek alles aanvaardde dat de Italiaanse bouw-kunst, overgoten met een Frans sausje, te bieden had. Aan het einde van de zeventiende eeuw kwam het tot een versobering van de vormgeving van de gevels en werd de nadruk gelegd op de verhouding en plaatsing van de ramen. Dit gebeurde onder invloed van uitgeweken Hugenoten, die de Franse hofkunst ook hier op steeds grotere schaal invoerden. Later zou deze Lodewijkstijl nog strikter worden toegepast, terwijl daarentegen de interieurs een voorname rijkdom tentoonspreidden. Maar minder dan een eeuw later volgde er een periode waarin men terugkeerde naar het klassieke tempel front, nadat door opgravingen in Hercu- laneum en Pompeii opnieuw de aandacht op de Romeinse cultuur was gevestigd. Bewoners Het huis werd omstreeks 1775 gebouwd voor de doopsgezinde fabrikeur Egbert Hofkes. Het geslacht Hofkes was volgens de familie- Foto onder: De bijzondere wandbespanning is gesig neerd en gedateerd: AND.WARMOES pinxit Ao 1778. - T c r'. 'TL :ft fsésttt 26 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 28