Toerisme begint bij de eultuurhistorisehe setting Foto links: Stadsbeeld van Valkenburg. Foto midden: Standbeeld van de bok. Foto rechts: De romantische kasteelruïne van Valkenburg ligt wat hoger. in Landgraaf en Kerkrade (waar diverse grote attracties liggen) geresulteerd in de Eden Award van de Europese Commissie. FHet gebied is met deze onderscheiding uitgeroepen tot een 'European Destination of Excellence', ofwel een excellente bestemming. Deze regio deelt de eretitel met Europese topbestemmingen als de wijngebieden van de Jura in Frankrijk of de Ebro-delta in Spanje. Zo'n prijs straalt ook af op andere steden in Parkstad, zoals Heerlen. Deze stad werd tot dusver vooral verguisd, terwijl Heerlen een aantal buurten heeft waar menig stad jaloers op is. Ook op modern architectonisch gebied is hier veel te genieten, denk bijvoorbeeld aan de vele werken van architect Frits Peutz en de recente restauratie van diens fantastische Glaspaleis. Ook de VVV draagt bij aan dit brede Parkstad succes, bijvoorbeeld met architectuurwande lingen. Grenzeloos Het kan niet anders dan dat de VVV van Zuid- Limburg veel contacten onderhoudt met het buitenland. Wallonië, Vlaanderen en Duitsland zijn immers zeer nabij. Ook in de grensgebieden zijn monumenten de dragers van de eigen identiteit. Meestal verlopen de wederzijdse contacten in de vorm van projecten waarin zo weinig mogelijk te merken is van grenzen. Voorbeelden hiervan zijn de Groenmetropool, met fiets- autoroutes rond het gemeen schappelijke industriële- en mijnverleden, het project Regio met Smaak en het project Kastelen langs de Maas. De VVV Zuid-Limburg is de eerste organi satie in haar soort in Nederland. Valkenburg is één van de oudste grote toeristische bestemmingen van ons land. Binnen de Europese context is Zuid-Limburg een voor loper qua commercialisering en organisatie, met het Miljoenenspoorlijntje van Aachen naar Valkenburg als het eerste moderne toeristische vervoermiddel. Daarnaast heeft Valkenburg het oudste station van Nederland en is ze een monumentenstad met huiska mersfeer na 125 jaar intensief onderzoeken, proberen en vernieuwen. Tot op vandaag leunt men hier niet achterover omdat de klant toch wel komt. Die ambitie om het nog beter te doen spreekt ook uit het uitgebreide en gevarieerde activi teitenprogramma van het jubileum. Directeur Anya Niewierra wil met Zuid-Limburg de toon blijven zetten. Of, in haar woorden: 'Het heden is zwanger van de toekomst'. Anya Niewierra Anya Niewierra is geboren in 1964. Zij stu deerde af aan de Hoge School voor Toerisme en Verkeer in Breda. Na haar afstuderen had zij banen in de internationale tourope- rating en hotellerie. Zij werd projectleider voor België en Frankrijk bij het Nederlands Bureau voor Toerisme en later manager van de eerste vestigingen van de Vedior Uitzend- groep in Limburg. Sinds 1993 is zij directeur VVV Zuid-Limburg. Ad Bokhorst is PR-adviseur van de Provinciale Commissie Limburg van Heemschut april 2010 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 23