verschijningsvorm als projectcasus voor het afstudeerproject uitgekozen. Deze kerk, en het gehele oeuvre van de ontwerper, Jozef Fan- champs, staat onder grote druk. Zo is de Maria Gorettikerk in Kerkrade recentelijk gesloopt en verkeert de H. Michaël te Eikske (Landgraaf) in de gevarenzone. Gelukkig is in 2008 de Hei lige Josephkerk in Heerlen wel op de lijst van wederopbouwmonumenten van Minister Plasterk opgenomen. Betreurenswaardig is het feit dat de Christus Koningkerk, terwijl deze wat ons betreft monumentwaardiger is, hiervoor niet in aanmerking kwam: deze kerk is gebouwd in 1964 en voldoet dus nog niet aan de 50-jaren grens. Vanwege het ontbreken van een Heerlense monumentenlijst en onvoldoende daadkracht bij de gemeente om hierin verandering te brengen is de Christus Koningkerk, ondanks een aanvraag van het Cuypersgenootschap, ook niet in aan merking gekomen voor een gemeentelijke monu mentenstatus. Het bisdom Roermond vroeg een sloopvergunning aan die de gemeente, vanwege het ontbreken van een monumentenstatus, niet kon weigeren. Mede door geldgebrek is de sloop nog niet uitgevoerd. Onderzoek De kerkzaal van de Christus Koningkerk is een doosvormig volume met een rechthoekige plat tegrond van 30 bij 30 meter, en een hoogte van 14 meter. De zaal wordt kolomvrij overspannen, een betonconstructie met stalen lensliggers in het dak maakt dit mogelijk. Niet alleen de draagconstructie is bijzonder voor die tijd, ook de gevelinvulling. Deze bestaat uit prefab betonnen gevelcassettes ingevuld met glazen bouwstenen. De cassettes zijn geproduceerd volgens het sehokbetonprocedé, een techniek die het mogelijk maakte slanke elementen met een hoge duurzaamheid te maken. Door de strakke vormgeving van de gevel en bijzondere constructie behoort de kerk tot de modernste van haar tijd. Voor dit studieproject werd bouwkundig onder zoek verricht bij de Christus Koningkerk en een uitwerking gemaakt van de functiekeuze. Bij dit laatste is gekozen voor een wellness- en een theaterfunctie. Het functieoverzicht illustreert hoe beide uitwerkingen zich verhouden tot elkaar en wat de uitgangspunten waren. Bij de theaterfunctie is het uitgangspunt deze met zo min mogelijk bouwkundige ingrepen te realiseren. De kerkzaal wordt optimaal benut door er een multifunctionele open ruimte in te creëren. Bij de wellnessfunctie ging het er om de herkenbaarheid van de kerk in in- en exte rieur te behouden. Naast de functiekeuze zijn de bouwfysische en bouwtechnische problemen onderzocht. Bouwtechnisch verkeert de kerk in goede staat. De prefab betonnen gevelcassettes en de in het werk gestorte draagconstructie vertonen geen ernstige gebreken, wel is op enkele plekken carbonatatie (betonrot) gesignaleerd. Dit kan vrij eenvoudig worden gerepareerd. Bouwfysisch is het gebouw echter wel slecht. De gevelcassettes hebben een slechte isole rende werking, waardoor de gevel moet worden na-geïsoleerd. Door het grote glasoppervlak is de warmtelast in de zomer veel te hoog en in de winter veel te laag. Voor beide functies zijn installatieeoncepten uitgedacht. Een beschrijving hiervan reikt te ver voor dit artikel. De scriptie is digitaal beschik baar op www.1meter98.eu, onder 'publicaties'. Conclusie De geschiedenis van de Christus Koningkerk toont aan, dat door nalatig gemeen telijk beleid kerken onnodig in de gevarenzone kunnen komen. Dit terwijl herbe stemming vaak goed en eenvoudig te realiseren is. Voorwaarden zijn een actief monumentenbeleid bij gemeenten, kerkgenootschappen die willen meedenken en projectontwikkelaars die niet het kavel maar het gebouw als uitgangspunt nemen Aanbevelingen Licht- en ruimtewerking zoveel mogelijk respecteren door kerkzaal niet volledig vol te bouwen. Zorgvuldige detaillering van nieuwe inbouw. Een doos-in-doos constructie heeft de voorkeur boven inbouw. Deze oplossing is namelijk omkeerbaar en heeft bouwtechnisch en bouw fysisch voordelen. Waar mogelijk integreren van kerkelijke kunst. Behoud van kunst zou een essentieel onderdeel moeten zijn bij een herbestemmingsontwerp. Dit is in de praktijk niet altijd het geval. D. Bollinger en kV. Stevens studeerden in september 2009 af aan de Hogeschool Utrecht op het thema herbestemming van wederopbouwkerken. Stevens werkt bij architectenbureau lmeter98 in Utrecht. Bollinger vervolgt zijn studie aan de TU/e, master Real Estate Management and Development. Hij verwacht medio 2012 af te studeren. De kerkzaal van de Christus Koningkerk. 18 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 20