Wederopbouwkerken vaak nog vogelvrij P'Slll iiSr^ lïifM SStóJ! Ook een pro-actieve houding van monumenten organisaties zal in de komende jaren hard nodig zijn Al grote bressen geslagen in het oeuvre van belangrijke architecten Herman Wesselink - Ze leken vlak na de oorlog voor de eeuwigheid te worden gebouwd, de markante kerkgebouwen. Ze waren het geestelijk en sociaal middelpunt in herrijzende dorpen en wijken, te midden van gemeen schappen met vooruitgangsgeloof, gestoeld op christelijke waarden. De nieuwe kerkgebouwen werden gekenmerkt door innovatief materiaalgebruik, experimentele vormen en ruimteconcepten en vernieuwing op het gebied van monumentale, kerkelijke kunst. Nu, ruim vijftig jaar later, lopen veel van deze belangrijke kerkgebouwen kans te worden gesloopt. Nog intact, maar bedreigd: de H. Stephanuskerk in Moerdijk. De kerk maakt waarschijnlijk plaats voor een multifunctioneel centrum met kerkzaak De vrijstaande klokkentoren, beeldbepalend voor het dorp, kan mogelijk blijven staan. Foto's Flerman Wesselink Foto onder: De H. Maria Gorettikerk in Kerkrade, gesloopt in 2009 om plaats te maken voor een zorgcen trum. De sculpturen van de gevels, gemaakt door W. van Floorn, worden herplaatst in de nieuwbouw. Foto boven: De protestantse Opstan- dingskerk in Apeldoorn is als gevolg van het fusieproces in de protes tantse gemeenten gesloopt in 2006. Flier staan nu appartementen. DE WAARDERING voor het wederop- bouwerfgoed groeit, maar zonder snelle maatregelen dreigt een essentieel deel van het naoorlogse religieuze cultuurbezit voorgoed verloren te gaan. Verandering van de bevolkingssamenstelling in de naoorlogse wijken en ontkerkelijking hebben tot fusies van rooms-katholieke parochies en protestantse kerkgemeenten geleid. Gevolg is dat kerkgebouwen massaal worden afgestoten Veel van deze kerken kunnen vanwege hun te jonge leeftijd niet rijksbeschermd worden en daarnaast hebben veel (vooral kleinere) gemeenten of stadsdelen, die vaak overvallen worden door de aanvraag van een sloopvergun ning, geen monumentenbeleid dat alternatieve bescherming biedt. Tevens laten veel provin cies hun taak op dit gebied liggen en biedt de in 2007 gepubliceerde lijst van ex-minister Plasterk met honderd potentiële wederopbouw- monumenten onvoldoende bescherming in kwantitatieve zin voor de kerken uit de periode 1940-1958. Inmiddels zijn grote bressen geslagen in het april 2010 Fleemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 17