Vrijwilligers, handen en gezicht van Heemschut Norman Vervat - Vrijwilligers vormen het gezicht van Heemschut en doen ook het belangrijkste werk binnen onze organisatie. Het zijn vrijwilligers die zich in hun vrije uren inzetten voor bedreigde panden, die overheden wijzen op hun plicht om te zorgen voor ons erfgoed, die lid zijn van regionale overlegorganen en die contacten onderhouden met lokale politici en ver enigingen. Ook zijn veel vrijwilligers actief om hun kennis over ons erfgoed door lezingen en excursies onder een breder publiek te verspreiden. Zonder de vrijwilligers zou Heemschut eigenlijk niet kunnen bestaan. Met het jubileumjaar 2011 in aantocht is het goed om extra aandacht te schenken aan onze vrijwilligers. Onderstaand verslag kwam tot stand na een enquête die gehouden is onder onze provinciale commissies. Actief Heemschut heeft ongeveer 150 actieve vrij willigers. Deze zijn nauw verbonden aan de twaalf provinciale commissies en één stede lijke (Amsterdam). Een gemiddelde commissie bestaat uit 8 tot 12 mensen. Dat is, gezien de omvang van de gebieden die ze bestrijken, of het vele erfgoed op een kleine oppervlakte (zoals in Amsterdam), niet veel. Toch geven veel commissies aan dat ze in hun huidige omvang het werk meestal goed kunnen behappen. Wel komt men in sommige gevallen mensen of tijd tekort voor het ontwikkelen van meer proac tieve acties. Enkele commissies geven aan echt mensen tekort te komen om alle meldingen goed te kunnen behandelen, of geven aan dat bepaalde gebieden onbemand zijn. Dat laatste betekent dat Heemschut weinig zicht heeft op ontwik kelingen rond het (bedreigde) erfgoed in de betreffende regio's. Om voldoende bemand te blijven houden de meeste commissies permanent een oogje open voor het vinden van nieuwe leden. Veelal blijkt dat men met de hulp van contacten bij lokale verenigingen en andere netwerken, die vaak door eerdere acties zijn ontstaan, het mak kelijkst betrokken nieuwe commissieleden kan aanstellen. Ook melden zich nog met enige regelmaat spontaan nieuwe leden voor de commissies aan. Wel gaat de werving in de ene provincie duidelijk makkelijker dan in de andere en leeft bij de meeste commissies het gevoel dat het moeilijk blijft om geschikte kandidaten te vinden die (veel) tijd voor dit werk kunnen vrijmaken. 40Plus De meeste actieve vrijwilligers bij Heemschut zijn boven de 40 jaar. In slechts enkele com missies zijn jongeren actief. De vraag is of dit een probleem voor Heemschut is. De meeste commissies ervaren dit niet zo. Het is natuurlijk jammer dat er weinig jongeren voor Heem schut actief zijn, maar de commissies zien het ook als een simpele realiteit dat veel jongeren het te druk hebben voor dit werk en zich vaak niet snel willen binden aan een vereniging. De ervaring leert gelukkig dat jongeren met belangstelling voor dit werk zich jaren later alsnog aansluiten. Een chronisch gebrek aan nieuwe commissieleden zal daarom hopelijk niet snel ontstaan. De jongeren van vroeger zijn immers ook pas vaak op gevorderde leeftijd voor Heemschut actief geworden. De voort schrijdende vergrijzing van de samenleving kan zeer positief voor Heemschut uitpakken, als gepensioneerden op zoek gaan naar een zinvolle nieuwe vrijetijdsbesteding. Heemschut kan dan in beeld komen, al is nog wel de vraag, hoe de vereniging deze kans kan grijpen. Want hoe vinden betrokken en deskundige gepensio neerden de weg naar onze commissies? Het verschil Echt tevreden met de resultaten ben je eigenlijk nooit als Heemschutter. Deze constatering, van één van onze vrijwilligers, is helaas maar al te waar. Toch is een deel van de commissies niet ontevreden over de geboekte resultaten. In een aantal gevallen lijkt het met de bescherming van erfgoed ook steeds beter te gaan. Sommige commissies zijn zelfs uitgesproken positief. Hier leeft het gevoel dat de inzet van Heemschut toch vaak het verschil kan maken. Enkele commissies echter zijn duidelijk onte vreden over de resultaten van de afgelopen jaren. Hier leeft het gevoel, vooral door een gebrek aan informatie, steeds weer achter de feiten aan te rennen. Deze gebrekkige infor matievoorziening is het belangrijkste probleem waar de commissies tegenaan lopen. Regel matig blijkt dat wanneer men iets verneemt over een (sloop)plan, de feitelijke planvorming 32 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 34