Protekta Houtrestauratie Houtconservering Toevoegingen Het gebouw is exemplarisch voor de Hollandse na-oorlogse architectuur en de Amster damse expansie in de jaren '60 en mag alleen al daarom niet gesloopt worden. Conserduc-Renofors Somber De klacht is bekend: het hoofdgebouw is zo somber. Snel: 'Dat was niet onze bedoeling. Het gebouw is destijds ontworpen in nauwe samenwerking met bouwdirecteur Doets. Hij was onze belangrijkste gesprekspartner bij de bouw, die zelf beslissingen mocht nemen. Eerst luisterden we naar alle belanghebbenden, vervolgens kon Doets knopen doorhakken. Dat scheelde veel tijd, zodat de bouw snel verliep en er enorm kon worden bespaard op arbeidsuren. Maar goed, diezelfde Doets wilde ook bezuinigen op kleur en stucwerk, zaken die juist kunnen zorgen voor een vrolijker uitstra ling. Aanvankelijk zouden de wanden van de kamers geschilderd worden en aan één kant van stucwerk voorzien. Wij hebben het gebouw altijd als iets onvoltooids ervaren. De gebrui kers kunnen er zelf hun invulling aan geven, zoals met kleur. Nog steeds kunnen, wat ons betreft, alle wanden van kamers en gangen worden geschilderd. Leuk voor het geval toch besloten zou worden tot renovatie. Ook kun je de gangen eens van een nieuwe, vrolijker vloer voorzien in plaats van die bruine tegels.' In 1997 nog werd architectenbureau 0111 ingeschakeld om het gebouw op te vrolijken. Het voegde dingen toe, die de kwaliteit van de bestaande architectuur onderstreepten en opwaardeerden. In plaats van de brede entree kwam de glazen uitbouw met transparante vliesgevel, waarachter je het beton kan zien. Een luifel boven het bordes geeft het gebouw nieuwe uitstraling. Intern kreeg het gebouw ook enkele injecties. Zo werden aan het beton warme materialen toegevoegd, zoals een koperen wand voor een grote collegezaal en houten elementen. Anouk Dekker van 0111 was geschokt toen ze hoorde van de plannen om het hoofd gebouw te slopen en aan de andere kant van de De Boelelaan een nieuw gebouw neer te zetten. 'Het gebouw is exemplarisch voor de Hollandse na-oorlogse architectuur en de Amsterdamse expansie in de jaren '60 en mag alleen al daarom niet gesloopt worden. Het is in zijn soort een goed gebouw, krachtig en consequent met een heldere structuur en ruimtelijke kwaliteiten. Interieur en gebouw vormen één geheel. De constructie van het gebouw is onderdeel van de architectuur zelf. Het weerspiegelt de traditie van de VU met zijn calvinistische soberheid.' Overigens vindt Dekker niet, dat het gebouw geconserveerd moet worden. Het is een gebruiksvoorwerp. Het moet kunnen worden aangepast met respect voor de oorspronkelijke gedachte erachter. Juist op die manier ontstaat er gelaagdheid in het gebouw, die het meer waarde zal geven. Zo zou het gebouw mis schien best nog eens op de monumentenlijst kunnen komen. Een nadeel vindt zij de vaste betonsteen MBI wanden. Die maken het gebouw somber en star. ledereen werkt daardoor nog in kamer tjes, maar dat kan ook anders. Verder vindt ze de gangen donker en laag en de wanden te gesloten. 'Ga uit van de betonstructuur en maak een geheel nieuw werk-leerconcept waar kennisdelen, ontmoeten, openheid en commu nicatie speerpunten zijn. Het gebouw biedt veel mogelijkheden en zoiets moet groots aangepakt worden. Gebruik daarbij warme, eerlijke materi alen, zoals koper en hout en primaire kleuren.' Slopen? VU-bestuurder Rene Smit vindt het gebouw niet meer renoveerbaar als je kijkt naar de staat van het gebouw, aldus het VU-weekblad. Hij voelt ook geen emotie bij een eventuele icoon-status. Hij wil een multifunctionele campus met het gezicht naar de Zuidas, met ruimtes voor onderwijs, congressen, studenten woningen en bedrijfjes. Het nieuwe hoofdgebouw verhuist naar de overkant van de De Boelelaan, de sportvelden daar gaan naar het terrein van Wis- en Natuur kunde, die verkassen naar de Zuidas. Die nieuwe campus wordt minder sober. Het moet een aantrekkelijke plek worden met cafés en een theater. Sloop zal echter nog een tijdje op zich laten wachten. Eerst zal nog wel voor tientallen miljoenen euro's aan de universiteit vertimmerd worden. Mirjam Gouweloos van de afdeling Communicatie wijst op de slijtage aan het gebouw door de enorme groei van de studen tenaantallen. Renovatie zou neerkomen op meer van hetzelfde. Zij ziet meer in een trans parant gebouw met relaties naar bedrijfsleven en Hogeschool InHolland. Ook moeten er veel meer flex-plekken komen in een nieuw hoofd gebouw. Kortom, al is het besluit tot sloop nog niet genomen, de intentie om te vervangen is er wel. Drs. J. Kamerling is erfgoed-journalist en secretaris van Heemschut Amsterdam. Postbus 72 5420 AB Gemert tel 0492-364292 www.protekta.nl MET DIVERSE VESTIGINGEN IS PROTEKTA ACTIEF IN ALLE DELEN VAN NEDERLAND Duurzame en esthetisch verantwoorde oplossingen d.m.v. Bèta®-systeem Duurzaam houtbehoud d.m.v. bestrijding van houtboorders en houtrot 28 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 30