Friesland Noord-Holland Campinafabriek bedreigd Noodklok voor Badpaviljoen Hindeloopen mmwÊwmi BHDPHVILJOEN, ff Hindeloopen: Oude prentbriefkaart van het badpaviljoen, datum onbekend. Bron: Fries Fotoarchief Tresoar Hindeloopen - Het badpaviljoen van Hinde loopen, in de volksmond het Badhuis genaamd, werd in 1913 gebouwd ten behoeve van het opkomende toerisme aan het Zuiderzeestrand. Het paviljoen is een bijzonder voorbeeld van de vroege toepassing van beton. De overdekte galerij en sierlijke torentjes gaven het pand een koloniale uitstraling. Door vele verbouwingen in het verleden mist het gebouw die vroegere allure. Het tegenwoordige strand bij Hinde loopen is klein en trekt op enkele windsurfers na weinig badgasten. Tot voor kort had het paviljoen echter nog steeds een horecafunctie, maar sinds enkele maanden staat het leeg. Het paviljoen is rijksmonument, maar verkeert in een zorgwekkende staat. De gemeente Nijefurd, waarin drie van de elf Friese steden liggen (Workum, Hindeloopen en Stavoren) is rijk aan monumenten en ziet het Hindelooper badpaviljoen graag in oude glorie hersteld worden. Hoewel er een prachtig restauratie plan klaarligt is het historische pand ver scheidene malen buiten de boot gevallen voor subsidie. Momenteel zoekt de gemeente samen Hindeloopen: Badpaviljoen in de huidige staat. Foto Jan Piet de Boer met de eigenaar naar nieuwe mogelijkheden binnen de huidige rijks- en provinciale subsidie regelingen. Om het pand te kunnen behouden moet er spoedig duidelijkheid komen over wat er mogelijk is op dit gebied. Gezien de techni sche staat van het gebouw kan het over enkele jaren wel eens te laat zijn. Morloes Eskens en Jon Piet de Boe Heiloo - Tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Heiloo tot sloop van industrieel erfgoed in die gemeente is de Bond Heemschut in het geweer gekomen. Medestanders zijn de gemeentelijke monumenteneommissie en de Historische Vereniging Heiloo, maar gemeen teraadsleden kantten zich inmiddels ook tegen het sloopplan. De kern van het Campina-eom- plex is in de jaren 1955 en 1956 gebouwd naar een ontwerp van bureau Martens en Kramer uit Oosterhout. Sinds 2008 staat de melkfa briek leeg. De fabriek is opgetrokken in een combinatie van een modern betonnen skelet, dito ramen en platte daken met traditionele 'vooroorlogse' elementen als bakstenen gevels. Dit is een kenmerkende stijl voor de weder opbouwperiode. Deskundigen van het Bureau voor Bouwhistorie en Architectuurgeschiedenis oordeelden dat de monumentale waarde hoog is. Niettemin opteert het college voor sloop, omdat men de kansen voor behoud van het complex financieel niet haalbaar acht. Daar naast werden argumenten aangevoerd, die op de hoorzitting in het raadhuis te Heiloo door de Bond Heemschut werden ontzenuwd als drogredeneringen. Het college stelde namelijk dat tijdens de voorlichtingsavond over de toe komstige woonwijk op het Campinaterrein geen der omwonenden had voorgesteld de fabriek te behouden. Dat is dan reden tot sloop? Verder stelt het college dat industrieel erfgoed alleen behouden zou moeten worden in stedelijke omgevingen of op voormalige industrieter reinen. Eveneens een aanname die nergens op is gebaseerd. Raadsleden - geporteerd van de mogelijkheid in de voormalige fabriek werken en wonen te combineren of atelierwoningen te realiseren, vinden dat B en W nog eens naar de kwestie moeten kijken. Het college beraadt zich erop de monumentale waarde nogmaals te laten onderzoeken. Peter Schot december 2009 Heemschut 7 i J. 'Vs r - A l? - l jf^SSBa^Ém^iMSSSBSSSSii^ 9MS&'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 9