Heemschut Actief Groningen Zorgen over de Rijksstraatweg te Haren Sloop van de suikerfabriek Haren - Op 17 september vond de hoorzitting plaats over de bezwaren die Heemschut had ingediend tegen de bouwplannen voor Villa De Eik, Rijksstraatweg 64 te Haren, gelegen in het beschermd dorpsgezicht Rijksstraatweg Noord. Volgens de toelichting op de aanwijzing van het beschermd dorpsgezicht heeft het een overwe gend groen karakter. Het bebouwingsbeeld in het noordelijk en zuidelijk deel is afwisselend en van hoge architectuurhistorische kwaliteit. De bebouwing is hier vrijstaand op ruime kavels, met riant aangelegde tuinen. De bezwaren van Heemschut richten zich vooral tegen de plaatsing van een landhuis- aehtig appartementengebouw op een kavel die te smal is gezien de breedte van het gebouw. Vergelijkbare, maar minder grote villa's in dit gebied staan op kavels, die minstens twee maal zo breed zijn als de bebouwing. Ook maken wij ons zorgen over mogelijke pre cedentwerking. Als dit bouwplan gerealiseerd wordt, kunnen meerdere grote villa-achtige appartementencomplexen op relatief smalle kavels volgen. Dan zal het gevolg zijn dat het karakteristieke groene karakter wordt aange tast, met name de verhouding tussen bebou wing en groen. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed en de welstandscommissie van Haren hebben geen bezwaar tegen dit bouwplan. De Rijksdienst adviseerde het gebouw naar achteren te plaatsen zodat het kleiner zou lijken. Volgens Heemschut biedt het naar achteren plaatsen geen oplossing. De kavel wordt daardoor niet breder. Behalve Heemschut hebben ook bewo ners van de Rijksstraatweg en de Bomenstich- ting bezwaar gemaakt. Tineke Vooijs Groningen - De suikerfabriek in Groningen wordt gesloopt (zie ook Industria). Als gevolg van het Europese beleid van inkrimping van de suikerindustrie ging de fabriek in 2008 dicht en dreigt hij nu geheel te verdwijnen. Heemschut sluit zich aan bij het pleidooi van architecten van architectenbureau Onix voor behoud van althans een deel van het voor Groningen zo belangrijke gebouw. De fabriek dateert uit het begin van de 20ste eeuw. De architect W. A. Van Oort uit Groningen ont wierp de gebouwen. Het was toen de grootste suikerfabriek van Europa. Van de oorspronke lijke gebouwen zouden de schoorsteen en het suikerdepot architectuurhistorisch interessant en voor behoud in aanmerking komen. De suikerfabriek is namelijk een van de weinige voorbeelden van industriële architectuur binnen de stad en vormt een markant onder deel van de skyline van Groningen. De fabriek vertelt het verhaal van de industriële stad en de banden tussen de stad en haar agrarische omgeving en is daarom een onderdeel van het Verhaal van Groningen. Ook vanuit het oogpunt van herbestemming is behoud belangrijk. Herbestemming van industriële panden kan een positieve stimu lans geven aan het omliggende gebied, zoals we kunnen zien bij de Westergasfabriek te Amsterdam, de Van Nellefabriek in Rotterdam en de Drufabriek te Ulft. Bovendien biedt behoud van delen van de fabriek kansen voor het ontwerpen van een wijk met een eigen identiteit en een bijzondere uitstraling op de omgeving. Tineke Vooijs Haren: 't Huis De Wolf aan de Rijksstraatweg. Iets links naast dit statige pand zijn plannen voor nieuwbouw voor Villa De Eik. Op de maquette (onder) staat De Wolf rechtsboven, met het boogvormige pad voor het huis. Foto's Tineke Vooijs 6 Heemschut december 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 8