i>" Y Themanummer: Nederlands erfgoed in Oost-Europa 12 Holland in Danzig 15 Parels in het Baltieum 18 Krasinskipaleis in Warschau 20 Ramptoerisme in Brandenburg 24 Gevelstenen 26 Kasteel ruïne in Polen 28 daagse kapel 29 Gemeenschappelijk erfgoed in Rusland 32 Basiliek in de Jordaan 36 Actueel: voor een groene brink 41 Industria Rubrieken 6 Heemschut Actief 34 Verenigingsnieuws 35 Erfgoedexcursie 38 Snuffels 40 Ledenaanbieding en colofon Met de Oostzeehandel begonnen eeuwen van invloed uit de Lage Landen in Danzig. Hollandse Renaissance in de Baltisehe staten. De vele voorbeelden zijn het bekijken meer dan waard. Het is na de oorlog pijlsnel hersteld, het Krasinskipaleis. Het heeft wel veel van het Koninklijk Paleis op de Dam. Na 1648 herstelden Nederlandse vaklieden de oorlogsschade in Brandenburg. Daar herinnert nog steeds het nodige aan. In Amsterdamse gevelstenen zijn ook de contacten met Oost-Europa vastgelegd. In Slonsk herinnert de ruïne van kasteel Sonnenburg aan de inzet van onder anderen Johan Maurits van Nassau. Na het huwelijk van Willem II met Anna Pavlovna kwam ook een Russiseh- orthodoxe kapel naar het paleis aan de Kneuterdijk in Den Haag. Een deel van de inventaris keert er nu terug. Tot in de afgelopen eeuw waren Nederlan ders betrokken bij grote bouwprojecten in Rusland. Inmiddels werken beide landen nauw samen op het gebied van restauratie. Hergebruik van kerken kreeg in de Amsterdamse Jordaan een bijzondere uitwerking in de Tichelkerk. In Zuidlaren verzet Heemschut zich tegen plannen van de brink een stadsplein te maken. Die hoort groen en dorps te blijven, vindt Heemschut met Zuidlaarders. Voor de derde maal dit jaar in Heemschut de bijdrage van de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland, Industria. Heel veel nieuws uit de provincies en extra aan dacht voor de nieuwe ontwikkeling van de fabriekshallen van Figee in Haarlem. december 2009 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 5