Voorwq s f mm mm J Onze erfgoedvereniging Bond Heemschut is in 1911 opgericht naar analogie van de iets oudere Duitse Heimatsehutz-bond. Heemschut onderhoudt onder meer via Europa Nostra, de lobby-organisatie die Europees particulier initiatief bundelt en faciliteert, goede contacten met buitenlandse zusterorganisaties. Daarnaast zijn er intensieve contacten met onze Belgische zusterorganisatie de Koninklijke Vereni ging voor Natuur- en Stedenschoon, die volgend jaar 100 jaar bestaat. Per 1 december nemen wij afscheid van Gea Schilte. Als medewerker publieksactiviteiten heeft zij zich meer dan tien jaar ingezet voor onze vereniging. Met altijd inhoudelijk prima verzorgde excursies en evenementen naar tal van bijzondere monumentale steden en dorpen in ons land. Vanaf deze plek wil ik mede namens het bestuur Gea zeer danken voor haar inzet en deskundigheid. Hiermee is geenszins een einde gekomen aan de acti viteiten voor u als lid. Ook in 2010 organi seren wij voor u weer een aantal bijzondere excursies, waarbij u kunt genieten van ons waardevolle cultuurlandschap en de vele uiteenlopende bijzondere monumenten die Nederland rijk is. Heemschut zet zich actief in voor het behoud van ons erfgoed. De vrijwilligers in de ver schillende provinciale commissies hebben ook dit jaar weer hard gevochten om bedreigde gebouwen overeind te houden. Daarnaast wijzen zij bij de vaststelling van omgevings- en bestemmingsplannen bij herhaling de verschillende overheden op hun verantwoor delijkheid cultuurhistorie hierin op te nemen. Op 16 november zijn in de Tweede Kamer de plannen van minister Plasterk behandeld met betrekking tot de Modernisering van de Monumentenzorg (MoMo). Bij het ter perse gaan konden wij nog geen uitslag hiervan melden, op onze website www.hccmschut.nl en via onze maandelijkse nieuwsbrief vindt u echter steeds de meest actuele acties van onze vereniging. Ik wens u prettige feestdagen en een heel goed 2010, het jaar waarin Heemschut aan de vooravond staat van ons 100-jarig bestaan. Korcl Locff directeur Het Schwarzhaupterhaus in Riga werd na verwoes tingen tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in de jaren negentig gereconstrueerd als voorbeeld van Hollandse Renaissance in de Baltische staten. De oorspronkelijke architecten waren Lambert en Adrian Janssen. Foto Frederik Erens HET IS DE BEDOELING om in de toekomst in ons tijdschrift, in beperkte mate, vaker aandacht te schenken aan het (Nederlands) erfgoed buiten onze landsgrenzen. Niet dat er in Nederland te weinig gebeurt, integendeel, maar omdat er in het buitenland ontwikkelingen gaande zijn waar we iets van kunnen leren en het (Nederlandse) erfgoed in het buitenland ook de aandacht van onze lezers verdient. Dit themanummer over het 'Nederlandse' erfgoed in Oost-Europa, en het 'Oost-Europese' erfgoed in Nederland, is daartoe een eerste aanzet. Het 'Nederlandse' erfgoed in deze regio is tot het verdwijnen van het IJzeren Gordijn en de Koude Oorlog decennia lang verstopt geweest voor Nederlandse (architectuur)-historici en toe risten en geniet daardoor op enkele voorbeelden na, bij het grote publiek nog steeds een geringe bekendheid. Bijna net zo onbekend, maar niet minder fascinerend, is het 'Oost-Europese' erfgoed dat zich op Nederlandse bodem bevindt. Heemschut wil met dit themanummer graag de bekendheid van Russisch-orthodoxe vergroten. In diverse artikelen laten deskundigen de grote rijkdom van dit erfgoed zien. De onderwerpen die aan bod komen variëren van het Nederlandse erf goed in Oost-Duitsland, de reconstructie van de oude binnenstad van Gdansk tot het hergebruik van een kerk in Amsterdam door de Russisch-Ortho- doxe kerk en het (ruïneuze) slot van Johan Mau- rits van Nassau in het Poolse Slonsk. Uiteraard besteden we als Heemschut niet alleen aandacht aan de glorieuze kanten van het verleden. Ook de vele verwoestingen en de reconstructies van de afgelopen eeuw en de vraag wat in sommige gevallen nog te redden valt, komen aan bod. We hopen dat dit nummer u, ondanks dat het gepresenteerde erfgoed slechts het topje van de ijsberg is, een goede indruk geeft van de sporen die er nog zijn van de eeuwenoude banden tussen Nederland en Oost-Europa. 2 Heemschut december 2009 I 1 I S|'-- - -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 4