Industria Berichten Gelderland Groenlo. Stoomwasserij 'Hubers Et Co.'. FotoJohan Koopmanschap Wehl. Graansilo van de maalderij. Foto Marcel Overbeek bouwhistorisch onderzoek naar de watertoren laten instellen, maar een woordvoerder van het bedrijf verwacht dat een nieuwe functie voor de toren financieel nauwelijks haalbaar wordt geacht. De Zwolse watertoren werd gebouwd in 1892 naar ontwerp van architect J. Schotel. De toren werd gebouwd in neorenaissancestijl. In 1957 vielen brokstukken steen van het reservoir, waardoor een kind dodelijk werd getroffen. Omdat het reservoir in zeer slechte staat bleek te verkeren, werd dit onderdeel van de toren vervangen door een nieuw reservoir, en kreeg de watertoren een geheel nieuwe ommanteling van baksteen en een nieuw modern koperen dak. Hierdoor heeft de toren het uiterlijk van een moderne watertoren, maar is de oude toren uit 1892 nog voor een groot deel aanwezig binnen de nieuwe watertoren. Daarmee neemt de Zwolse watertoren een unieke plaats in het Nederlandse waterto renbestand. Helaas heeft de watertoren geen monumentenstatus. Groenlo: In het Gelderse Groenlo, hart van de Achterhoek, is onlangs een stichting opgericht die zich bezighoudt met het industrieel erfgoed van de voormalige vestingstad. Groenlo is de bakermat van de bekende Grolschbrouwerij. Al enkele jaren geleden is Grolsch vertrokken en resteert er niets meer van de bedrijfsgebouwen. Daarmee kwam een einde aan vier eeuwen brouwerijnijverheid in Groenlo. Er is echter nog wel het een en nader op het gebied van industrieel erfgoed te vinden in Groenlo: het voormalige Spoorwegstation uit 1887 en de bekende stoomhoutzagerij aan de Winterswijk- seweg, nu een werkend museum. Tot het minder bekende erfgoed behoort een voormalige stoomwasserij uit 1902 aan de Woerdseweg in Groenlo. Dit vervallen complex wordt met sloop bedreigd, en dat was de aanleiding voor het oprichten van de Stichting Industrieel Erfgoed Groenlo (STIEGRO). Initiatiefnemer is Joop Koopmanschap uit Groenlo. Koopmanschap wil met de nieuwe stichting bereiken dat een van de laatste oorspronkelijke industriële panden van Groenlo behouden blijft. De stoomwasserij, vroeger bekend onder de naam 'Hubers Et Co. stoom- wasch- bleek en strijkinrichting', bestaat uit een bedrijfspand met een vrijstaande ronde schoor steen. STIEGRO wil het bedrijfspand een nieuwe bestemming geven als industrieel museum voor Groenlo. De historische collectie in het Stadsmuseum Groenlo die betrekking heeft op het industriële verleden zou dan ondergebracht kunnen worden in de stoomwasserij. Er zijn besprekingen gaande over behoud en exploi tatie van het pand, met de huidige eigenaar en de gemeente Oost-Gelre, waar Groenlo deel van uitmaakt. Voor meer informatie kijk op www. stiegro.nl. Wehl: De gemeente Doetinchem heeft onlangs de voormalige maalderij aan de Raphaëlstraat in Wehl op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Opvallend element in het complex is het hoge silogebouw uit 1956. De maal derij werd oorspronkelijk op deze locatie aan de spoorlijn gesticht in de jaren twintig van de vorige eeuw. Uit die periode dateert de bakstenen loods, die in de jaren dertig werd uitgebreid. De hoge, beeldbepalende silo werd gebouwd in een traditionele stijl, maar met toepassing van moderne materialen als beton. Dit type architectuur wordt ook wel als 'shake- handsarchitectuur' aangeduid. Hoewel de silo en de bijbehorende loodsen architectonisch geen bijzondere kenmerken bezitten, is het complex toch waardevol, vanwege de sociaal- economische betekenis als voorbeeld van industrieel erfgoed in Wehl, en omdat het een gaaf bewaard voorbeeld is van een dorpsmaal derij met latere uitbreidingen uit het tijdvak 1920 - 1960. Ook de sterke beeldbepalende functie van de silo in het dorpsbeeld van Wehl heeft een rol gespeeld bij het toekennen van de monumentenstatus. Het maalderijcomplex is al een aantal jaren buiten gebruik. Op dit moment is nog onduide lijk of het een nieuwe functie gaat krijgen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 46