in n Zwolle. Watertoren aan de Turfmarkt. Foto Marcel Overbeek Zwolle. Watertoren, naar een ansichtkaart van 1905. en techniek van de windmotoren. In Nederland waren in het verleden enkele machinefabrieken actief met de bouw van windmotoren, waar onder de firma Stokvis. Verder wil de stichting fondsen verwerven voor restauraties. Meer informatie over de nieuwe stichting is te vinden op de website: www.windmotoren-fricsland.nl Coevorden: Aan de oude binnenhaven in de voormalige vestingstad Coevorden stond tot voor kort een oud, vervallen graanpakhuis. Het pakhuis werd in 1918 gebouwd in opdracht van de NV Centrale Handelsmaatschappij. Het pakhuis kreeg de naam 'Vrede', omdat het werd voltooid toen de Eerste Wereldoorlog werd beëindigd. In de jaren vijftig werd het pakhuis uitgebreid met een moderne graansilo aan de zuidzijde. Al vele jaren staat het pakhuis leeg en het verviel langzamerhand tot een ruïne. Gelukkig is het tij nu gekeerd met de aankoop van het pakhuis in 2008 door horecaondernemer Jos Wijland uit De Wijk. Het wordt nu gerestau reerd en zal een functie krijgen als dependance met luxe hotelkamers. De hotelgasten kunnen hier overnachten, nadat zij in het nabijge legen kasteel van Coevorden, sinds kort ook eigendom van Jos Wijland, hebben gedineerd. i I Almelo: Almelo kent evenals Enschede en Hengelo een rijk textielverleden. Tot de belang rijkste bedrijven behoorden de fabrieken van Salomonsson, Bendien, Seholten en Hegeman. Ook in Almelo zijn de meeste textielbe drijven de laatste decennia gesloten en zijn de fabriekscomplexen grotendeels gesaneerd en gesloopt. De gebouwen van de spinnerij 'Twenthe' kregen een nieuwe bestemming als kantoorgebouw. Verder herinneren nog een enkele fabrieksschoorsteen en enkele fabri kantenvilla's aan het industriële verleden. Het laatste nog aanwezige grootschalige fabrieks complex is de textielfabriek van de firma Koninklijke Ten Cate, aan de noordwestzijde van de binnenstad. Dit uitgestrekte fabriekscomplex is een zeer waardevolle 'inbreidingslocatie' voor de bouw van een compleet nieuwe woonwijk. Project ontwikkelaar Ter Steege Vastgoed uit Rijssen heeft het fabriekscomplex in 2001 gekocht en zal in samenwerking met de gemeente Almelo de komende tien jaar het 23 hectare grote fabrieksterrein omvormen tot een stadswijk van eirea 600 woningen. Het ligt in de bedoeling om enkele markante onderdelen van de fabriek als industrieel monument te behouden en in te passen in de nieuwe wijk. Tot dit industrieel erfgoed behoort onder meer de in beton opgetrokken fabriekswatertoren, die in de jaren dertig van de vorige eeuw werd gebouwd. Verder wordt de ligging aan het Overijssels Kanaal geaccentueerd door een 'waterplein' aan te leggen midden in de woonwijk. Het complex van de Firma Ten Cate werd in het begin van de vorige eeuw gebouwd als uitbreiding van de bestaande textielfabrieken in de binnenstad. Het staat bekend onder de naam 'Indië'. De fabriek produceerde namelijk veel katoen dat werd geleverd aan het toenma lige Nederlands-lndië. Tot 1982 stond aan het kanaal nog een oud ketelhuis met schoorsteen, met daarop aangebracht een groot tegelta bleau met het opschrift 'Indië'. Zwolle: De watertoren aan de Zwolse Turf markt zal waarschijnlijk worden gesloopt, ten behoeve van een nieuwbouwplan. De Zwolse watertoren is al jaren buiten gebruik en is sinds enkele jaren in bezit van de firma Nijhuis Bouw uit Rijssen. De toren staat aan de rand van het plangebied Turfmarkt/Bagijneweide. Voor dit gebied vlakbij de historische bin nenstad wil de gemeente Zwolle een nieuw bouwplan ontwikkelen. In het Programma van Eisen voor het plangebied staat vermeld dat de watertoren niet kan worden gehandhaafd en dat een herstel van de watertoren te kostbaar word geacht. Ook wordt een herbestemming van de watertoren niet reeël geacht. Wel zou op de plaats van de watertoren een vergelijk baar nieuw, markant pand kunnen verrijzen, met ongeveer dezelfde bouwhoogte als de watertoren. Eigenaar Nijhuis Bouw zal nog een LJ /«VOi t.» 'AATtorcmtN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 45