Groningen Friesland Groningen, suikerfabriek van Heemskerckstraat tijdens de sloop. Foto Marcel Overbeek Nog een opname van een van de oudste delen van de suikerfabriek. Foto Marcel Overbeek september 2009 Groningen: Ooit werd Groningen de suikerstad van Nederland genoemd. Twee grote suiker fabrieken zorgden vele jaren voor traditionele nijverheid, en tijdens de verwerking van de suikerbieten tot suiker, de campagne, drong de indringende suikerbietenlueht lucht tot ver in de stad door. Een van de twee fabrieken, de aan de Van Heemskerckstraat gestaande 'Friesch- Groningsehe Coöperatieve Beetwortelsuiker- fabriek' is sinds 2008 gesloten. De sluiting is een rechtstreeks gevolg van de beëindiging van Europese subsidies voor de beetwortelsuiker- produetie in Europese landen. De Centrale Suiker Maatschappij, eigenaar van de Nederlandse suikerfabrieken, zag zich gedwongen de fabriek in de stad Groningen te sluiten. In augustus is in opdracht van de Suikerunie begonnen met de sloop en de ont takeling van de machines van de fabriek. De sloop is opgelegd door de Europese Unie, die hiermee wil voorkomen dat de fabriek nog ooit kan produceren. Door deze snel in gang gezette sloop (die duurt tot 1 augustus 2010) dreigen enkele oude onderdelen van de suikerfabriek verloren te gaan. Ondanks het feit dat de fabriek in de loop der jaren ontelbare malen is verbouwd en gemo derniseerd, blijkt er zich in de kern van het complex nog gave delen van de oorspronke lijke fabriek te bevinden. Tot de oudste nog bewaarde delen behoren het oude entrepotge bouw, de fabriekshal, het ketelhuis en de pulp- loods. Ook het onderste deel van de schoor steen uit 1914 is nog aanwezig. De in baksteen opgetrokken gebouwen van de fabriek werden ontworpen door de Groninger architect G. Nijhuis, een architect die meerdere bedrijfsge bouwen in Groningen op zijn naam heeft staan. Omdat de gebouwen van de suikerfabriek geen enkele beschermde status hebben, wordt dit najaar gepoogd alsnog enkele gave onderdelen van de suikerfabriek als industrieel erfgoed te behouden. Hiervoor zal onderhandeld moeten worden met de Europese Unie. In de machi nehal bevindt zich een elektromotor uit 1950 van Zweedse origine. Deze bijzondere machine zal worden gedemonteerd en worden overge bracht naar het museum van de Suikerindustrie, gevestigd in de voormalige suikerfabriek te Puttershoek. In oktober 2008 is in Friesland een nieuwe stichting opgericht: de Stichting Windmotoren Friesland. Deze stichting is een initiatief van ir. Albert Brouwers, een gepensioneerde elek trotechnicus. De stichting heeft als doel het behoud en herstel van historische windmotoren in Friesland. Deze provincie is nog rijk bedeeld met de Amerikaanse windmotoren, die vanaf 1900 werden opgericht als aanvulling op de klassieke bemaling door windwatermolens. De Amerikaanse windmolens zijn beeldbepa lend voor het Friese landschap. Het heeft lang geduurd voor deze bijzondere vorm van bema ling de aandacht en erkenning kreeg die zij verdient. De windmotor heeft een interessante technische geschiedenis, die begon met de ontwikkeling van de eerste windmotoren in de Verenigde Staten. Na 1900 werd de windmotor geïntroduceerd in het Nederlandse landschap. Veruit de meeste windmotoren werden in het noorden, in Friesland gebouwd. De stichting wil in eerste instantie een inventarisatie maken van het nog aanwezige windmotorenbestand in de provincie. Daarnaast zal onderzoek worden gedaan naar de bouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 44