Inhoud: 41 Industriamonument 42 Industria Berichten 47 Literatuur 48 Colofon I Marcel Overbeek - Aan de oever van het Spaarne in Haarlem, aan de rand van industriegebied Waarderpolder staat een grote bedrijfshal, die sinds januari 2008 wordt gerestaureerd en verbouwd tot een bedrijfsverzamelcentrum. De immense hal met een lengte van 110 meter en een breedte van 28 meter werd in 1914 gebouwd als kistenfabriek voor de firma Gebr. Figee. NIEUWSBULLETIN nr. 3 december 2009 Haarlem. Reconstructie machinefabriek Figee. Foto Henk Weevers Het bedrijf, dat in 1836 werd opgericht door Hendrik Figee, ontwikkelde zich later tot een machinefabriek met als specialisatie de bouw van hefkranen, heimachines en baggermolens In 1913 verhuisde het bedrijf naar de huidige locatie aan het Spaarne, en werd de grote bedrijfshal gebouwd met een constructie van stalen spanten en in baksteen opgetrokken buitengevels. Jaren later werd de hal ontsierd door het aanbrengen van golfplaten voor de bakstenen buitengevels. In 1998 werd Figee overgenomen door het bedrijf NISTA-BV en werd de productie in Haarlem beëindigd. In 2005 ging het bedrijf failliet. Na enkele jaren van leegstand wordt de grote bedrijfshal nu getransformeerd tot een multifunctionele ruimte, waarin een aantal bedrijvenateliers zal worden gehuisvest. Bij deze verbouwing blijft de constructie van de loods intact, en wordt ook de oorspronkelijke bakstenen buitengevel in ere hersteld. De nieuwe bedrijfsruimten worden met moderne materialen als het ware ingebouwd in de oude loods, volgens het principe van het 'gebouw in gebouw-eoneept'. De nog aanwezige oorspron kelijke stalen kraanbaan blijft in gebruik, en krijgt een nieuwe functie als verbinding met de bedrijfs-lofts in het dak van het gebouw. Het project wordt uitgevoerd in opdracht van Wilgenhaege Vastgoed Ontwikkeling BV, naar een ontwerp van architect Max van Aerschot uit Haarlem. "MSB ^■SrII y ilftasM;11 STRIA Industriamonument: Figee Haarlem, van machinefabriek naar verzamelgebouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 43