Oudste commissielid van Nederland gestopt Aan de deelnemers aan de publieksevenementen, 'm? Gea Schilte op bezoek in het Muiderslot (2005). Foto archief Willem Jansen bij zijn afscheid. Foto Jan Keunen Een betere informatiebron dan Willem Jansen Wzm is er binnen Heem schut nauwelijks te vinden. De 94-jarige was tot voor kort het oudste pc-lid in Nederland. Hij heeft een groot deel van de bijna honderd jarige geschiedenis van de Bond Heemschut meegemaakt. Actief wel te verstaan, want in de vergaderingen van de PC Noord-Brabant liet hij zich jarenlang luid en duidelijk horen. Aan ambtelijke en bureaucratische regels had hij een broertje dood; het liefst sprong hij op de barricades en drong hij met de hem typerende gedrevenheid aan op actie. De leeftijd begon hem de laatste jaren parten te spelen. Met pijn in het hart besloot hij zijn PC-lidmaatsehap op te zeggen. Maar niet nadat hij zijn uitgebreid archief aan de commissie had toegezegd. Voor zijn vele werk heeft het algemeen bestuur van de Bond Heemschut hem onder scheiden met de Heemsehutspeld, die hem door voorzitter Paul Eijssen met een toepasselijke speech werd overhandigd. Jon Keunen 30 oktober 2009 Na ruim 10 jaar de publieksevenementen voor Heemschut te hebben verzorgd, eindigt op 1 december a.s. mijn dienstverband bij Heemschut. In 1997 begon het met de overname van de leden van de Vereniging Open Monumenten (ea 3600) door Heemschut, waarvan er nu nog ca 1500 lid van Heemschut zijn. Met de ledenovername nam Heemschut de verplichting op zich zorg te dragen voor de continuïteit van de publieksevenementen. Bestuur en directie waren van mening dat met het organiseren van grootschalige publieksevenementen de doelstelling van Heemschut meer onder de aandacht zou worden gebracht van de achterban en het grotere publiek. Zonder op alle details in te gaan heeft een en ander geresulteerd in altijd volgeboekte excursies, die vaak herhaald werden, soms 4 keer zoals de heropening van het Koninklijk Paleis in Amsterdam afgelopen augustus. Het is me opgevallen dat ik - naast vele trouwe deelnemers - ook iedere keer weer nieuwe gezichten kon begroeten. In november 1999 vonden mijn eerste Monumentendagen in Leeuwarden plaats, en vanaf die tijd heb ik in het gehele land evenementen georga niseerd in totaal ea. 100 met daarbij grote(re) evenementen zoals het 90 jarig bestaan van Heemschut in 2001, het omlijstend programma voor de internationale jaarvergadering van Europa Nostra in 2004, de Alge mene Ledenvergadering, de landelijke Heemsehutdag, het initiatief tot opening van het Korenmetershuis tijdens Open Monumentendagen en de organisatie van de Heemschut Persprijs. Een ledenwerfactie bij het ABP resulteerde ooit in 230 nieuwe leden. Met veel plezier heb ik mijn werk verricht en in mijn ogen aantrekkelijke programma's geboden met bijzondere sprekers. De openstelling van door gaans niet toegankelijke monumenten - met soms toevoeging van een muzikale uitvoering - bleek een aarntrekkelijke formule. Ik zeg u, alle deelnemers, bij deze graag hartelijk dank voor de door u getoonde interesse, enthousiasme en het vertrouwen dat u mij gaf. Dit stimuleerde mij steeds nieuwe locaties te vinden en iedere keer weer bijzondere evenementen te organiseren. U heeft daar steeds zichtbaar van genoten. Geo Schilte Naschrift redactie: De erfgoedexcursies voorzien altijd in een grote behoefte bij Heemschutleden. Uit een overzichtje van de excursies sinds 2004 blijkt bij voorbeeld, dat vanaf dat jaar tot de laatste rondleiding in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam in september ruim 4500 leden en introducés aan deze landelijke activiteiten hebben deelgenomen. 34 Heemschut december 2009 fllBIl $f/:-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 36