|,j§ M Dit ensemble is dringend toe aan herstel. Lange tijd werd hierin niet of nauwelijks geïnvesteerd, maar dankzij de in 1996 gehouden tentoon stelling over het werk van Van Loghem en de oprichting van het Rutgersmuseum in zijn vroe gere direeteursvilla is de lokale belangstelling voor dit onderwerp gegroeid. Na de Tweede Wereldoorlog is het centrum van de nederzetting verplaatst naar de lage oever, waar Kemerovo als een geheel nieuwe stad is verrezen in stalinistisch-classieistisehe trant. In het kader van het Uralski-projeet van de STAG uit Delft (Stichting Analyse van Gebouwen, werkt nauw samen met de Tech nische Universiteit Delft en Russische uni versiteiten voor onderzoek en restauratie in Kemerovo) zijn al diverse workshops gehouden om herbestemming te stimuleren en hebben studenten opmetingen uitgevoerd van de school en het badhuis. Nu Kemerovo als derde GCE-stad is geadop teerd liggen er serieuze kansen om het mar kante schoolgebouw met zijn houten onder bouw en watertoren-koepel daadwerkelijk op te knappen en voor een tweede leven geschikt te maken en ook de omliggende woonwijk te revitaliseren. Volgend jaar zal een beslissing worden genomen over de nieuwe bestemming. Gestreefd wordt naar een gebruik dat de hele wijk ten goede komt. Extra stimulans voor de drie projecten is het Russische voorstel om het jaar 2013 aan te wijzen als een gemeenschappelijk cultureel jaar. Prof. dr. M. Kuipers is senior-specialist Jongere Bouwkunst bij de RCE en hoogleraar Cultureel Erfgoed aan de Technische Universiteit Delft Noten 1. Zie www.minocw.nl; de acht prioriteitslanden zijn Brazilië, Ghana, India, Indonesië, Rusland, Sri Lanka, Suriname en Zuid-Afrika. 2. Zie www.duma.gov.ru/cult-tur/news/29_10_2008.htm. De school van J.B. van Loghem In Kemerovo (1926, met watertoren). Foto's Marieke Kuipers, 2008 Klaslokaal in Kemerovo. De Peter en Paulkerk tijdens de restauratie. vtijnwt l t december 2009 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 33