De Russisch orthodoxie aan het hof van Anna Pavlovna Nicolaas Conijn - De traditie wilde dat grootvorstinnen van de Romanov familie tot aan hun dood trouw bleven aan hun Grieks (later Russisch) orthodoxe geloof. Anna Pavlovna 1795-1867), dochter van tsaar Paul I, had dan ook, na haar huwelijk in 1816 met de latere koning Wilem II (1792-1849), in al haar paleizen een Russiseh-orthodoxe kapel. Een deel van de inventaris van het paleis aan de Haagse Kneuterdijk, keert nu terug na lang zoek geweest te zijn. De iconostasewand van de kapel in paleis Kneuterdijk zoals te zien op een tekening die recent door het Koninklijk Huisarchief is aangekocht. Rechts: Maria Magdalena, een van de schilderijen door Petrus van Huffel uit 1818, die ook op de tekening is terug te vinden. HET VERHAAL GAAT dat na het huwelijk de inventaris van de veldkerk van tsaar Alexander I (1777-1825), de broer van Anna Pavlovna, in processie is overgebracht naar 's- Gravenhage. De veldkerk gewijd aan de heilige Maria Magdalena, de boetvaardige zondares en volgeling van Jesus, had dienst gedaan tijdens de veldtochten tegen Napoleon. Inmiddels had koning Willem I het huis van de graven van Wassenaer aan de Haagse Kneuterdijk voor het jonge paar aangekocht. Op de eerste etage werd het vertrek onder de koepel bestemd voor de kapel. Vanuit Brussel was de prins van Oranje in contact gekomen met de Gentse kunstschilder Petrus van Huffel (1769-1844). Hij maakte portretten en religieuze kunst, waarvoor hij in 1817 de gouden medaille van het koninklijk genootschap voor de kunst en wetenschap ontving. In 1818 kwam de opdracht voor de vervaardiging van acht schilderijen voor de kapel in het paleis aan de Kneuterdijk. Bij testament liet koningin Anna vastleggen dat de inventaris van haar kapel geen onderdeel van haar nalatenschap zou uitmaken, maar na haar dood beschikbaar diende te blijven voor de uitoefening van de Russiseh-orthodoxe eredienst nabij de plaats waar zij te ruste zou worden gelegd. In 1937 kwam de inventaris van de kapel, na afbraak van huis Rustenburg uiteindelijk terecht in het Haagse Statenkwartier, achter een herenhuis aan de Eerste Sweelinckstraat. Terug in paleis Na de Russische revolutie ontwikkelde zich in West-Europa in de orthodoxe kerken een stroming die zich richtte op de wortels van de Grieks Orthodoxe. Diverse schilderijen uit de kapel raakten uit de belangstelling en werden uiteindelijk verloren gewaand. Onlangs zijn, na jarenlange omzwervingen, zes van de acht religieuze schilderijen van de kapel in het paleis teruggevonden. De schil derijen zijn goed herkenbaar op een tekening van de iconostasewand van de kapel in paleis Kneuterdijk. Deze tekening werd onlangs door het Koninklijk Huisarchief bij een veilinghuis in Dordrecht aangekocht. De schilderijen zijn goed herkenbaar. Raadpleging van de kort na het overlijden van Anna opgestelde inventaris van haar kapel bevestigde de herkomst van de schilderijen zowel door hun voorstellingen als door hun lijsten. Na het gereedkomen van de restauratie van het paleis aan de Kneuterdijk, waarin de Raad van State oorspronkelijk is gevestigd, zullen de schilderijen weer terugkomen in de ruimte waarin de kapel gevestigd was. N.W. Conijn 28 Heemschut december 2009 riÜ^'Tmig. a. Schilderijen iconostase terug naar Kneuterdijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 30