Kasteel Sonnenburg van Johannieterorde in Slonsk m In 1662 presenteerde Johan Maurits aan de ordevergadering een eigenhandig ontwerp voor het nieuwe kasteel Wederopbouw Polen Twee prentbriefkaarten van omstreeks 1920, de ridderzaal en de voorgevel van Sonnenburg. Fotograaf onbekend De ruïne van Sonnenburg in 1993. Foto Koen Ottenheym HET KASTEEL SONNENBURG was sedert de vijftiende eeuw de zetel van de Johannieterorde in de balije Brandenburg. Het sloteomplex bestond uit een hoofdgebouw met een tuin aan de achterzijde en een voorplein dat door een riviertje werd doorsneden. Aan de overzijde van het water stonden de kerk van de orde en enkele bijgebouwen. Het laatmid deleeuwse kasteel werd in de zestiende eeuw gemoderniseerd. In de zeventiende eeuw stond de orde onder het gezag van de Grote Keur vorst van Brandenburg, Friedrich Wilhelm. Na de desastreuze decennia van de Dertigjarige Oorlog (1618-1648) was er in deze streken van de oude glorie van de orde echter niet veel meer over. De zetel van de Landseommandeur van de orde was al tijden vacant, het land geru ïneerd en het slot grotendeels verwoest. De Grote Keurvorst onderhield nauwe con tacten met de Republiek der Zeven Provinciën en met het hof van de Oranjes. Hij huwde in 1647 met de oudste dochter van prins Frederik Hendrik. Hij had verschillende experts uit Holland naar Brandenburg laten overkomen, van kaasboeren tot vestingbouwers, om bij te dragen aan de wederopbouw van het land. Ook voor het herstel van de Sonnenburg werd een beroep gedaan op Nederlanders. In 1652 werd Johan Maurits van Nassau-Siegen door de Grote Keurvorst benoemd tot Landscomman- deur van de Johannieterorde van Brandenburg. Johan Maurits is vooral bekend als de bouw heer van het Mauritshuis en als gouverneur van Nederlands Brazilië in de jaren 1636-'44. Enkele jaren na zijn verblijf in Zuid-Amerika, in 1647, was hij al namens de keurvorst diens stadhouder in Kleef, dat toen bij Brandenburg hoorde. Johan Maurits is kort na zijn benoeming in 1652 voor het eerste naar Sonnenburg gereisd. Als eerste liet hij de kerk herstellen en werd het oude slot weer enigszins bewoonbaar gemaakt. Hij stimuleerde de economische wederopbouw van de streek en tien jaar later was de situ atie blijkbaar zo verbeterd dat een ingrijpende vernieuwing van het kasteel zelf mogelijk was. In 1662 presenteerde Johan Maurits aan de ordevergadering een eigenhandig ontwerp voor het nieuwe kasteel. Johan Maurits gold in zijn tijd als een groot kenner van de bouwkunst en het hoeft ons dan ook niet te verbazen dat hij zelf de architect van het nieuwe kasteel is geweest. Dit soort gent- leman-arehitecten werken echter altijd samen met een professionele tekenaar of architect die de schetsen tot echte bouwtekeningen moest uitwerken. Mogelijk heeft Johan Maurits voor de uitwerking van zijn plannen van Sonnenburg de hulp van Pieter Post ingeroepen, met wie hij in het verleden al vaker had samengewerkt. 26 Heemschut december 2009 Een Nederlandse ruïne in Polen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 28