Met foto's en de bouw tekeningen von de meester zelf kon het exterieur in zijn oude glorie worden hersteld buitenzijde werden uitgevoerd door de beroemde Duitse beeldhouwer Andreas Sehlüter (circa 1659-1714). Roerige geschiedenis De Poolse Republiek kocht het gebouw in 1765 en bracht er het Ministerie van Financiën in onder. In 1783 raakte het gebouw bij een brand beschadigd. Domenieo Merlini (1730-1797) herbouwde het gebouw gedeeltelijk. Herbij werden enkele van de harmonische bouwele menten van Tilman van Gameren weggewerkt, zoals de loggia in de tuinfagade. Ook vele originele interieurelementen als plafondschil deringen en beeldhouwornamenten verdwenen door de brand. Aan het begin van de twintigste eeuw werd de bijzondere collectie Poolse staatsdocumenten ondergebracht in het gebouw. Na de mislukte opstand in 1944 verwoestten de Duitsers met opzet alle gebouwen in Warschau, terwijl het Russische leger aan de overkant van de rivier de Wisla toekeek. De collectie documenten ging grotendeels verloren. Van het Krasinskipaleis, dat al meer dan 250 jaar een belangrijk onder deel uitmaakte van de stad, stonden alleen nog enkele buitenmuren overeind, waaronder een gedeelte van het fronton van de hoofdfagade. De decoraties van Andreas Sehlüter gingen echter grotendeels verloren. Herbouwd Na de oorlog is het gebouw met veel zorg herbouwd. Plet stadspaleis is teruggebracht in de oorspronkelijk zeventiende-eeuwse staat. De veranderingen die Merlini aan het einde van achttiende eeuw aanbracht zijn verdwenen. De loggia aan de tuinzijde is weer in zijn volle glorie te bewonderen. De decoraties aan de buitenzijde daarentegen zijn zeer behoedzaam hersteld. Waar het beeldprogramma beschadigd is geraakt heeft men het zo gelaten. Door middel van foto's en de bouwtekeningen van de meester zelf kon het exterieur in zijn oude glorie worden hersteld. De binnenzijde is niet gerestaureerd en is alleen nog bekend van korrelige zwart-wit foto's. Tegenwoordig her bergt het stadspaleis de collecties bijzondere boeken, tekeningen en prenten van de Natio nale Bibliotheek van Polen. Aan de overzijde van het Krasinskipaleis staat sinds 1989 het monument dat herinnert aan de opstand van 1944. De uiteindelijke misluk king ervan zal voor de Poolse bevolking altijd een van de zwartste bladzijden uit de geschie denis blijven. Maar het gerestaureerde gebouw aan de overzijde van de straat herinnert aan de kracht en trots van het Poolse volk om de hoofdstad uit zijn as te laten herrijzen. C. Osiecki zit momenteel in haor tweede jaar van de master Museumconservator aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Zij bestudeert de interculturele relaties tussen Nederland en Polen in de zestiende en zeventiende eeuw. Het Krasinkskipaleis in Warschau kreeg na de herbouw opnieuw een belangrijke archieffunctie. Foto Cynthia Osiecki december 2009 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 21