No de mislukte opstond in 1944 verwoestten de Duitsers olie gebouwen in Worschou De bewogen geschiedenis van een Pools stadspaleis Na de Tweede Wereldoorlog was 85% van het oude centrum van Warschau ver nietigd. De bevolking van de stad begon na de oorlog aan een vijfjarig project voor de volledige herbouw van kerken, stadspaleizen, huizen en pleinen. Hiervoor werden alle beschikbare vooroorlogse foto's, stadsplattegronden en bouwte keningen gebruikt. Er verrees een nieuwe stad met het uiterlijk van het oude Warschau. Dankzij de restau ratie kreeg Warschau een plaats op de Werelderfgoedlijst van Unesco. Polen ELBING RSCHAU DANZ TILMAN VAN GAMEREN (1632-1706) werd geboren en opgeleid in de Nederlanden. De Polen koesteren hem als Pools erfgoed onder de naam Gamerski, een naam die hij kreeg toen hij in adelstand verheven werd. Voor vele Nederlanders is de architect een grote onbekende. Architecten als Jacob van Campen en Pieter Post waren in ons land grootheden en belangrijke rolmodellen voor de jonge Tilman. Ter afsluiting van zijn kunstopleiding reisde hij rond 1650 naar Italië waar hij Maarschalk Stan- islaw Lubomirski (1641-1702) ontmoette. Samen met de Maarschalk van de Poolse kroon reisde hij naar Polen, om daar zijn leven lang te werken aan grote, monumentale bouwop drachten voor de Poolse koning en de szlaehta (landadel). Van Gameren ontwierp zowel pro fane als religieuze architectuur. Zijn ontwerpen zijn een combinatie van Nederlandse, Italiaanse en Poolse arehiteetuurstijlen. Voor de uitvoe ring van zijn ontwerpen was hij afhankelijk van plaatselijke vaklieden, die overigens vaak in Italië waren opgeleid. Van Gameren overleed in 1706 kinderloos. Zijn bibliotheek en arehiteetuurtekeningen liet hij na aan het kapueijnenklooster te Warschau. Dit waardevolle archief is tot de dag van vandaag bewaard gebleven. Voor onderzoekers bieden de tekeningen en boeken een schat aan informatie over het ontwerpproces en de kennis van een zeventiende-eeuwse architect. Stadspaleis Warschau De bouw van het Krasinskipaleis ging van start in 1688. Van Gameren bleef aan dit project werken tot aan zijn dood in 1706. Het ont werp voor het paleis wordt beschouwd als het hoogtepunt van zijn oeuvre. De opdracht werd gegeven door de paltsgraaf van Ploek, Jan Krasinski (1640-1717), die net was verkozen tot starosta (burgemeester) van Warschau. Voor deze functie moest hij zich verplicht in de stad vestigen. Hij wilde een passend verblijf voor een man van zijn stand. Van Gameren had inmiddels een goede reputatie opgebouwd als architect. In Warschau waren veel door hem ontworpen stadspaleizen en kerken te bewonderen. Het prachtige gebouw aan de rand van het oude centrum verraadt zowel Nederlandse als Italiaanse invloeden. De symmetrische platte grond is gebaseerd op de Venetiaanse villa's en de fagade doet denken aan het Amsterdamse stadhuis van de hand van zijn grote voorbeeld Jacob van Campen. De decoraties aan de 18 Heemschut december 2009 Het Krasinskipaleis te Warschau

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 20