Limburg Nieuwbouw de doodsteek Gemeentelijk plan in Meerssen (2) voor pittoresk pleintje Banholt: Een boerderij aan het bijzondere Loverixplein. Foto Ad Bokhorst Bonholt- Het in de kern van het kerkdorp Banholt gelegen Loverix- pleintje is zeer oud en pittoresk, dit vanwege de hoogstamfruitbomen en de deels gerestaureerde bebouwing. De boerderij op nummer 10 is zeer vervallen en met draad en hekken afgezet. Desalniettemin is behoud volgens de Boerderijstichting Limburg heel goed mogelijk. Vanuit plano logisch standpunt is behoud van deze boerderij voor de gehele omgeving van belang, ondanks het feit dat het pand geen monumentenstatus heeft. Een bouwhistorisch onderzoek is zeker op zijn plaats, daar de kern van het huis ouder dan uit de 19de eeuw kan zijn. De gemeente heeft echter sloop- en bouwplannen. Omwonenden maken al langer bezwaar tegen de geplande, niet passende nieuwbouw. Deze heeft geen enkele relatie met de omgeving. Het cultuurhistorisch aspect is genegeerd. Ook Heemschut is van mening, dat het dorpsbeeld onher stelbaar beschadigd zal worden. Om die reden is bezwaar aangetekend tegen het bouwen van een woning en garage. Er ontbreekt een beeld kwaliteitplan of ruimtelijke analyse, die zou hebben aangetoond dat een onevenwichtig dorpsbeeld wordt gecreëerd. Ad Bokhorst Meerssen - In juni schreven we over de sloop van het klooster Nieuwe Proosdij aan de Markt in Meerssen en het eentrumplan met daarin nieuwe bebouwing aan de Markt, die bij Heemschut tot schrikreacties heeft geleid. Mede als gevolg van breed verzet van de bevolking heeft de gemeente besloten het klooster grotendeels te sparen. In het hoofdgebouw en de kapel komen zeven appartementen. De aanbouw aan de achterzijde wordt wél gesloopt en die wordt vervangen door een lagere aanbouw met vijftien appartementen. Het nieuwe plan van architect Geert Coenen is door de bevolking met applaus begroet. Nu de sloopdiseussie verstomd is, kan Meerssen zich buigen over de verdere aanpak van de Markt. Coenen wil de vijver achter het klooster vanaf de Markt zichtbaar maken en hij stelt voor om de binnenplaats van het gemeentehuis beter toegankelijk te maken. Heemschut is uiteraard blij met de gewijzigde plannen en verwacht dat de stedenbouwkundige invulling rondom de Markt meer in de geest van Heemschut zal plaatsvinden. december 2009 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 13