Heemschut Actief Limburg Rijksmonument in verval Schrijnend gebrek aan landschappelijk besef WÈÊÈflÊsü. Heerlen: de gevel van de sterk vervallen boerderij aan de voormalige Rukkerweg, thans Leon Biessenstraat. Foto Ad Bokhorst Heerlen: Heerlerbaan 232. Het aanzicht van de carréboerderij die uit de pacht is genomen en waarvoor sloop dreigt. Foto Ad Bokhorst Arcen: Een decor, geplaatst door actievoerders, maakt de weerslag duidelijk van een te bouwen multifunctioneel centrum. Foto Loek Backus Heerlen - De stad Heerlen bestaat behalve uit het oude centrum ook uit een aantal stadsdelen, die vroeger buiten het stedelijk gebied lagen. Eén daarvan is Heerlerbaan. Het voormalige landelijke karakter is op een aantal plaatsen nog goed te herkennen. Zo liggen er aan de voormalige Rukkerweg, thans Leon Bies senstraat, typisch Limburgse huizen en een grote boerderij. Deze boerderij is een Rijksmonument en is in bezit van de Woningstichting Weller. De boerderij ziet er zeer vervallen uit. De oudste kern is een 17de eeuws vakwerkhuis waarvan belangrijke delen nog aanwezig zijn. Na een vroeg-18de eeuwse aanpassing is dat huis in 1777 langs de straat aanzienlijk vergroot. De manier waarop die datering in gemetselde cijfers is aangegeven maakt de gevel al tot een vrij uniek voorbeeld van landelijke bouwkunst. In de loop van de tijd is een en ander aan de boerderij veranderd, wat heeft bijgedragen aan een levendig complex dat ook nu nog een rol speelt in de iden titeit van Heerlerbaan. De Boerderijenstichting Limburg heeft Heemschut attent gemaakt op de deplorabele onderhoudstoestand waarin de het pand verkeert en heeft aangegeven dat er plannen zijn voor verbouw van het geheel. Tegelijkertijd zou ook sloop een optie zijn. Heemschut wil evenals de Boerderijenstichting haar expertise aanbieden om tot een maximaal behoud van de historische massa te komen zonder de plannen te frustreren. Gedetailleerde kennis over de monumen tale waarden kan de speelruimte aangeven. En vinger aan de pols voor carré-boerderij Heemschut heeft een melding ontvangen, dat de boerderij Heerlerbaan 232 het risico loopt gesloopt te worden. De boerderij is onlangs na een jarenlange proce dure uit de pacht genomen. Deze boerderij heeft geen monumentenstatus, maar het gebouw heeft we! degelijk een monumentale uitstraling. De huidige ligging is echter niet erg florissant. Het pand ligt in een strook met grootschalige bedrijven en aan de zuidzijde is een woonwijk in uitvoering. Het is niet bekend of er elementen behouden zijn die verdere actie van Heemschut rechtvaardigen. Onderzoek is derhalve noodzakelijk en wordt ook als de moeite waard gezien. Heemschut heeft en houdt contact met de gemeente Heerlen. Arcen - Na de bouw van een disproportionele woontoren aan de Maasoever in de jaren '90 gaat de gemeente Arcen en Velden opnieuw in de fout. Dat is althans de mening van tenminste twee honderd inwoners van het pittoreske Arcen, een mening die ook door Heemschut wordt gedeeld. De gemeente wil een multifunc tionele accommodatie realiseren aan de zuidzijde van het dorp, een gebouw waarin ruimte is voor sport, educatie en cultuur. Een dominant gebouw van grote omvang met de sfeer van utiliteits bouw. Onze aandacht richt zich vooral op de cruciale locatie: een fraai open en groen ovaal, gelegen tussen de dorpsrand en het kasteel Arcen met slotgracht rond de befaamde tuinen, nabij de oude schans, de tiendschuur en de oude watermolen. In dat ovaal is het 4000 m2 grote centrum geprojecteerd. Heemschut is zeer bezorgd over de locatiekeuze. Gevreesd wordt dat de historisch bepaalde rangorde van de gebouwde omgeving onherstelbaar wordt verstoord en dat het ruimtelijke beeld van de gehele omgeving door de massiviteit drastisch zal veranderen. De gekozen plek ten zuiden van het dorp achten wij één van de mooiste van Arcen en uniek in zijn beleving en verschijnings vorm. Het gebied heeft een zeer hoge landschappelijke waarde. Wij betreuren de keuze voor deze plek, waardoor de karakte ristieke entree van dit mooie Limburgse dorp verloren zal gaan. Wij vrezen, dat dit plan een schrijnend voorbeeld zal worden van ruimtelijke ordening waarin geen ruimte is geschapen voor bescherming van de omliggende landschappelijke kwaliteit. Heemschut heeft haar zorg bij het gemeentebestuur uitge sproken. Wij ontvingen de melding uit de bevolking helaas pas nadat de zienswijze-termijn was verstreken, een probleem dat zich vaker voordoet. Heemschut heeft haar expertise aangeboden bij het zoeken naar een passende andere bouwlocatie. 10 Heemschut december 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 12