Zeeland Sloopplan in Nassaustraat IJzendijke voorlopig van de baan IJzendijke - Het vestingstadje IJzendijke, dat in de Tweede Wereldoorlog tussen de geveehtslinies lag ingeklemd, heeft zwaar geleden en slechts weinig historische huizen zijn overeind gebleven. Dit waren enkele woningen aan de Markt, de Landpoortstraat en de Nassaustraat. In de laatste straat zijn vijf woningen min of meer gespaard gebleven. Het meest bijzondere is het Schippershuis uit omstreeks 1600, waar van de bovenverdieping de ramen met negen ruiten nog oorspronkelijk zijn. Het bezit een buitentrap en een vrij zeldzaam hoog souterrain. Dit heeft te maken met de functie als huis voor schippers en hun toebehoren. Naast het schippershuis staat een pand met op de gevel een datering 1898, eclectisch met voornamelijk neo-renaissance elementen. De staat hiervan lijkt vrij goed. Het is lange tijd gebruikt als kantoor van de voor ouders van de huidige eigenaar P. Hendrikse. Het heeft bij de inventa risatie van de 19de eeuwse bebouwing de MIP status gekregen, maar is nooit geselecteerd. Het schippershuis is het oudste nog in originele staat aanwezige huis van IJzendijke; de andere 17de eeuwse huizen binnen de vesting zijn van later datum en veelal geheel of gedeeltelijk gereconstrueerd. De staat van de voorgevel lijkt redelijk ondanks de verwaarlozing van tientallen jaren, maar aan de zijkant is het voegwerk verdwenen en een stuk muur ontbreekt; aan de achterkant is er in de vorige eeuw een nieuwe gevel voorgezet. Op de begane grond is aan de achterkant een uitbouw gereali seerd. Beide huizen worden geflankeerd door aan de linkerkant een muur - een restant is van een 17de eeuwse schuur, waarvan de aanhechting aan het schippershuis goed is te zien en aan de andere kant een woning. Er is door de gemeente Sluis aan Hendrikse een sloopvergunning verleend voor de beide panden en tegelijkertijd een bouwvergunning voor een garage en achteruitgang op die plaats, zonder dat het plan is getoetst aan het bestemmingsplan. Er zal een volledige straatwand worden verwij derd om plaats te maken voor een muur. Daarmee wordt een historisch belangrijk complex afgebroken en de straatwand ontsierd. De monumen- teneommissie heeft om deze reden negatief geadviseerd, maar volgens de gemeente is tijdens een tweede toetsing alsnog goedkeuring verleend. Aardenburg - De plannen voor herbestemming van drie belangrijke gebouwen in Aardenburg, opgesteld door B en W van gemeente Sluis (zie Heemschut augustus) zijn in de voorbereidingscommissie van tafel geveegd. De plannen voor herbestemming zijn door de wethouder voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat een bureau dat onderzoek verrichtte naar de haalbaarheid van twee varianten eigenlijk niet geschikt was voor deze taak. IJzendijke: De Nassaustraat waar het oudste pand van het vestingstadje, een sehipperswoning met een hoog souterrain, gesloopt dreigt te worden. Ook het 19de eeuwse huis ernaast zou plaats moeten maken voor de muur van een nieuwbouweomplex. Foto's Willem Heijbroek Van dit laatste is geen verslag gemaakt. De Bond Heemschut vindt, dat nu IJzendijke zich profileert als centrale vestingstad van de Staat-Spaanse linies met museum 'Het Bolwerk' de weinige huizen, die uit die tijd zijn overgebleven, niet verloren mogen gaan. Het schippershuis is zeer waarschijnlijk het oudste originele huis in IJzendijke. Verdere afkalving van het gebouwde erfgoed maakt dat de eenheid van het stadje verloren gaat en het minder interessant wordt. Willem Heijbroek december 2009 Heemschut 9 röÖSöïJ

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 11