Heemschut Actief Zuid-Holland Ook een haven hoort bij mooi Nederland Aantasting landgoederenzone Rotterdam: Het Westerkadehuys, gezien vanaf het water. Hier dreigen steigers en pontons het open karakter te verrommelen. Foto Ewout van der Dussen Rijswijk: Het schooltje op landgoed Overvoorde wordt wellicht vervangen door bebouwing tot 23 meter hoogte. Foto Ewout van der Dussen Rotterdam - Een stuk geschiedenis van de Rotterdamse haven weerspie gelt zich in het Westerkadehuys aan de Westerkade hoek Veerhaven. Het was, gebouwd in 1914, ooit het hoofdkantoor van de Steenkolen Handels Vereniging (SHV) van havenbaron Van Beuningen. Thans is het met een andere bewoner een rijksmonument en onderdeel van beschermd stads gezicht, 'het Scheepvaartkwartier'. De dynamiek van de haven dreigt nu het rivierfront te verrommelen. Het gemeentebestuur heeft reeds een besluit tot vrijstelling van het bestem mingsplan genomen. Kotug Sleepdienst wil op de hoek een paviljoen met kantoor en horeca bouwen, waar nu het beeld van Peter de Grote staat. Het gaat er niet om Peter daar te behouden, wel om dat nog open stukje. Een beseheiden horeeavoorziening zou een aanwinst kunnen zijn om te genieten van de gedetailleerde bebouwing en het vrije zicht op de activi teiten op het water. Maar de plannen zijn niet zo beseheiden. De sleepdienst wil ook nog een steiger met showroom en een ponton voor de slepers. Voor die slepers zijn steiger en ponton niet nodig. Tegen de verleende vrijstelling kan Heemschut niets meer doen. Wel tegen de nog te verlenen bouwvergunning, de bebouwde steiger en de ponton. Rijswijk - Landgoederen en buitenplaatsen en hun omgeving zijn beeld bepalende cultuurhistorische elementen en moeten worden beschermd, zichtlijnen moeten worden gehandhaafd, ontwikkelingen die het karakter aantasten moeten worden voorkomen. Zo hebben provinciale staten van Zuid-Holland, geheel in overeenstemming met Heemschut, in 2008 bepaald. De landgoederenzone langs de Vredenburehweg te Rijswijk ligt net als andere landgoederenzones in Zuid-Holland op een historische strandwal. Dit gebied van 250 ha bestaat uit enkele afzonderlijke, maar aan elkaar grenzende landgoederen. De gemeente Rijswijk zet in het ontwerp bestemmingsplan de deur wagenwijd open voor ontwikkelingen die strijdig zijn met het karakter van het gebied. Op de plaats van een huidig schooltje op landgoed Overvoorde zou dan bebouwing kunnen komen tot 23 meter hoog. Ook wordt ruimte aangewezen voor twee nieuwe buitenplaatsen. Heemschut vreest dat dit 'gewone' bebouwing zal worden, zonder de extra uitstraling die vereist is voor nieuwe buitenplaatsen. Bebouwing op de sportvelden van Landgoed De Voorde (tot 14 meter hoog) tast het open karakter en de zichtlijnen van het gebied aan. Deze mening van Heemschut wordt nog versterkt door de onlangs gepre senteerde visie van minister Plasterk, waarin de zorg voor monumentale objecten meer gebiedsgericht wordt en cultuurhistorische belangen meewegen in de ruimtelijke ordening. Heemschut verzoekt Rijswijk de plannen voor dit gebied te heroverwegen. Ewout van der Dussen 8 Heemschut december 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 10