Heemschut Actief iss» Zuid Holland Groningen y LJ ca. 5"^ Dicteert projectontwikkelaar bestemmings plan? Ridderkerk - In het aprilnummer schreven we al over de bedreiging van het Huys ten Donek in Ridderkerk. Niet het grote huis aan de rivierdijk zelf wordt bedreigd, wel raakt door ambitieuze bouwplannen op korte afstand van het huis de buitenplaats met landgoed uit 1702 in de knel. In het thans gepubliceerde voorontwerp bestemmingsplan wordt de mogelijkheid geopend dat er op 300 meter afstand torens komen van 55 en 45 meter hoogte, gebouwen met rond de 18 etages. Dit is zeer vreemd, omdat deze extreme hoogte niet in de struetuurvisie van de gemeente voor dat gebied voorkomt, een visie overigens die nog niet is vastgesteld. In april schreven we dat BAM Vastgoed, de ontwikkelaar van het plan, vooruit loopt op een bestemmingsplan dat nog niet eens in concept klaar is. Nu het voorontwerp van het bestem mingsplan er ligt, blijkt dat de struetuurvisie in de prullenbak is verdwenen. Er is een bestem mingsplan in de maak, dat gedicteerd lijkt door de bouwwensvan de projectontwikkelaar. Heemschut constateert een vreemde volgorde van structuurvisie en bestemmingsplan, maar bovenal dat er een plan ligt zonder aandacht voor het landgoed. Heemschut zal hier zeker bezwaar tegen maken en verwacht van de pro vincie Zuid-Holland, die 2008 had uitgeroepen tot jaar van de buitenplaatsen, dat die extra aandacht een jaar later niet alweer is vergeten. Door de krediet- en bouwerisis staan veel plannen op losse schroeven, waarschijnlijk ook dit plan. Het is vreemd, dat we in het belang van het erfgoed daar blij mee moeten zijn. Het gaat er vooral om, dat ook in Ridderkerk weer eerst een visie op tafel komt. Ewout van der Dussen Voormalige gasfabriek gesloopt Bedum - De voormalige gasfabriek in Bedum is in mei gesloopt, zoals eerder de DOMO-villa, de voormalige directeurswoning bij de fabriek van Friesland Foods. De inzet van leden van Beemer Aarfgoud, de Historische vereniging van de gemeente Bedum en van de provin ciale commissie Van Heemschut heeft dit niet kunnen voorkomen. Bij B en W en de raad van de gemeente Bedum en bij Essent, de eigenaar van de gasfabriek, ontbrak de bereidheid het gebouw te behouden. Monumentendag kan dit jaar niet gevierd worden in Bedum. Monumentenaanvraag voor werf Leewerke Westerbroek - Heemschut heeft bij de gemeente Hoogezand-Sappemeer een verzoek ingediend om de werf Feeuwerke te Wester broek op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Op deze werf tussen de weilanden aan het Winsehoterdiep werden tot in de jaren '50 kustvaarders gebouwd. Nog steeds is er seheepsbouwindustrie in de omgeving van Hoogezand-Sappemeer. Veel werven zijn ver dwenen, andere zijn gemoderniseerd. De werf Feeuwerke ligt er echter nog in zijn oorspron kelijke staat. Deze werf heeft monumentale waarde, omdat hij als enige van de werven aan het Winsehoterdiep de ontwikkeling laat zien tussen 1917 en 1955 van een scheepswerf waar zeeschepen werden gebouwd Het gebouwencomplex bestaat uit een smederij, werkplaats en kantoor uit 1917, een magazijn en timmerloods uit 1947 en een spantenloods uit 1955. De verschillende gebouwen bieden een staalkaart aan spantcon- strueties die je niet vaak meer tegenkomt. Ook bijzonder is de nog aanwezige kraanbaan en de torendraaikraan met een vlucht van 18 meter hoog, gebouwd in 1953 door machinefabriek Gorter te Hoogezand. Op het ogenblik is hier een scheepsreparatiewerf voor kleinere schepen gevestigd. De bouwhistorici Jan Battjes en Hans Fadrak hebben in opdracht van de gemeente Hooge zand-Sappemeer een bouwhistorisch rapport over deze werf.geschreven. (Zie ook het artikel van Gitta op den Akker over de werf Feeuwerke in het juninummer van Heemschut). Tineke Vooijs 6 Heemschut augustus 2009 vastgoed VIUU5 \or\ öcnc-lc ft* 2ow\ - 2-2- Hoogteschets van Huys ten Donck in de sehaduw van een nieuwbouwproject te Ridderkerk. Tekening ir. E. de longh Bouwschets van de nieuwe wijk in Ridderkerk. Tekening BAM r irt m -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 8