Heemschut Actief Friesland Drenthe De laatst overgebleven bunker van de vier bouwwerken die door de Duitsers in de zeedijk bij Koehool werden geplaatst dreigt eveneens te verdwijnen. Foto's S. Wieringa Sloop bunker lijkt van de baan Koehool - De bunker in de zeedijk bij Koehool, ten noorden van Tzummarum, maakte deel uit van de Duitse luchtverdediging tijdens de tweede wereldoorlog. In de zeedijk werden op deze plek een viertal van dit soort bunkers gebouwd, waarvan de bunker bij Koehool de enig overgeblevene is. Vanaf deze plek schoten de Duitsers in de laatste oorlogsjaren vooral op vliegtuigen die vanaf Engeland naar de Noord- Duitse steden vlogen om te bombarderen. Eigenaar van de bunker, Wetterskip Fryslan, heeft de bunker na de oorlog jarenlang gebruikt als opslag. Omdat het gebouw inmiddels op instorten staat en de veiligheid niet meer gegarandeerd kan worden heeft Wetterskip Fryslan in 2008 een sloopaanvraag ingediend. De sloopaanvraag bracht de nodige beroering teweeg in de regio en er werd een actiegroep 'In vredesnaam' opgericht om het gebouw te behouden. De PC Fryslan is direct in de pen geklommen om de sloop tegen te houden. De Koehoolse bunker is immers één van die laatste littekens in het gebied die de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend moet houden. Deze mag beslist niet verloren gaan, is de overtuiging van de PC Fryslan. De bezwarencommissie heeft in februari een hoorzitting gehouden. Op advies van deze com missie is besloten alle bezwaren ongegrond te verklaren. De sloopvergunning is inmiddels ver leend. Wetterskip Fryslan heeft echter besloten geen gebruik te maken van de vergunning als er partijen zijn die goede plannen indienen met een gedegen financiële onderbouwing. Momenteel worden er volop plannen gesmeed en lijkt het acute sloopgevaar vooralsnog van de baan. Jon Piet de Boer Assen kan heel goed zonder Vierde Kwadrant Assen - De rondweg van Assen krijgt geen Vierde Kwadrant. Stedenbouwkundig onder zoek heeft uitgewezen dat de voltooiing van de rondweg, die zou worden aangelegd door het stroomdal van de Drentsche Aa, dat Belvederegebied, Nationaal Fandschap, Natura 2000-gebied en onderdeel van de Ecologische Floofdstructuur is, overbodig is. Assen maakt nu plannen voor verbetering van de Overcingellaan, die eventueel met een tunnel onder het drukke stationsgebied door zal gaan. Daarmee heeft het verzet van de Drentse Heemsehutafdeling en een groot aantal andere organisaties en personen tegen de dreigende aantasting van het stroomdal van de Drentsche Aa succes gehad. Heem- schut Drenthe zal ook de nieuwe planvorming nauwkeurig volgen, onder meer omdat daar het waardevolle landgoed Overcingel is gelegen. Eric Ie Gros augustus 2009 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 7