8 Nonnenwater nog niet ontdempt 10 Hertoglimburgpad 14 (Schoolsteen aan de rivier 20 Tegen sloop stadhuis 23 Mooi Nederland in Ooijpolder 24 Caesarea. Kinderhuis voor verslaafdenzorg 26 Gevelsteen geen dodendans 28 Interview Vincent van Rossem 32 Open Monumentendag Rubrieken 5 Heemschut Actief 31 Verenigingsnieuws 33 Erfgoednieuws 36 Erfgoedexcursie 36 Provinciale excursies 38 Snuffelen 40 Ledenaanbieding en colofon 41 Industria In het beschermd stadsgezicht van Gouda laat het ontdempen van het Nonnenwater nog op zich wachten. Uitstel is beslist geen afstel, verwacht het Platform Binnenstad; het draagvak voor het weer open graven van de grachten wordt alleen maar breder. Een waterconferentie in oktober zet op een rij wat nodig is voor een dergelijke actie. Het Pieterpad is beroemd en min of meer toevallig ontstaan. Het nieuwe Hertog limburgpad, dat enkele maanden geleden werd ingewandeld, verbindt historisch samenhangende gebieden weer met elkaar. De wandeling voert door Belgische, Duitse en Nederlandse regio's die bij het hertogdom hoorden. In rap tempo zijn ze verdwenen, de schoorstenen van de steenfabrieken. De tientallen die er nog over zijn staan steeds meer in de belangstelling. Heemschut Zeeland keert zich tegen het voornemen het stadhuis van de voorma lige gemeente Aardenburg te verkopen en te laten slopen. Met het behoud voorkomt de gemeente een kostbare investering in de St. Baafskerk, die onderdak zou moeten bieden aan het te krap behuisde Archeologisch museum. Dat kan beter en voordeliger onderdak krijgen in het oude raadhuis, vindt Heemschut. Goed nieuws: er is geld om de Ooijpolder als proef landschappelijk afwisselender en oorspronkelijker in te richten. Mooi vind je niet alleen over de grenzen. Het wat uitgewoonde Caesarea in Ughelen, in de vorige eeuw gebouwd als kindertehuis en waar later onder meer tbe-lijders werden verzorgd, krijgt een toekomst als opvang voor (ex)-ver- slaafden. De weg terug naar de samen leving kan historisch verantwoord worden begonnen. Vorig jaar berichtte Heemschut over een Haarlemse gevelsteen met dodendans. De voorstelling is geen dodendans, zeggen twee gevelsteenkenners nu. Sinds kort is hij hoogleraar in Amsterdam. Nog steeds heeft hij een uitgesproken mening over het behoud van gebouwd erfgoed. 'Waarom heeft Heemschut niet een miljoen leden?' Op 12 en soms ook 13 september staan weer talloze monumenten open voor belangstellenden. Monumenten op de kaart is dit jaar het thema van de Monu mentendagen. Ook het Korenmetershuis, het Heemschutkantoor in Amsterdam is die zaterdag en zondag geopend. augustus 2009 Heemschut 3 jfs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 5