Literatuur Colofon Industria in Heemschut Fietsen langs Bollenerfgoed. Fietsroute- gids Projectgroep Bollenerfgoed en Stichting Recreatief Fietsen. 64 blad zijden, ringband. Sinds april voor 5 te koop bij de VVV-kantoren en enkele boekhandels in de Duin- en Bollenstreek. In april is een nieuwe fietsroutegids onder de titel Fietsen langs Bollenerf goed verschenen. De fietsroute van 52 kilometer voert langs de Duin- en Bollenstreek. De route start in Lisse en loopt via Sassenheim, Noordwijkerhout, De Zilk en HiIlegom terug naar Lisse. Startpunt is Museum de Zwarte Tulp, maar de route kan ook op andere startpunten worden opgepakt, zoals de Keukenhof en Panorama Tulipland. In een algemeen hoofdstuk wordt uitgelegd waarvoor bollenschuren dienden en hoe ze te herkennen zijn. Achter in de routegids worden 85 bol lenschuren afgebeeld en beschreven. Verder wordt in het boekje stilgestaan bij het streekeigen landschap van de Bollenstreek. De bloembollencultuur speelt al anderhalve eeuw een bepa lende rol in de Duin- en Bollenstreek. De bollenschuren en kwekerswoningen die door de bollenkwekers zijn gebouwd, zijn onlosmakelijk verbonden met de cultuurhistorie en het landschap van de bollenstreek. Ooit stonden er 1000 tot 1.500 bollenschuren in dit gebied, door functieverlies zijn daarvan nog maar zo'n vierhonderd overgebleven. De Projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed van het Cultuurhistorisch Genootschap Duin-en Bollenstreek uit Lisse spant zich al sinds 1997 in voor het behoud, bescherming en herbestem ming van bollenschuren. Alles over de activiteiten van het project is te vinden op www.bollenschuren.nl. Jaap Schipper en Maura Huig, Van wind naar stoom; een eeuw industrieeultuur in de Zaanstreek. Wormer, Stichting Uitge verij Zaans Erfgoed, i.s.m. Stichting Uit geverij Noord-Holland, 2008. 312 biz., ill., lit.opg., krtn., register. Bijlagen: overzicht Zaanse fabrieksgebouwen 1833-1940, Lijst van molenmakers en aannemers-archi tecten, lijst van fabrieken gerangschikt naar industrie. ISBN 978 90 78381 34 1. Prijs: 45,=. Eeuwenlang domineerden windmolens de Zaanse skyline. De vele houtzaagmolens, pelmolens, cacaomolens en papiermo lens vormden de basis van een van de belangrijkste en oudste industriële centra van Europa. Daarin kwam verandering met de komst van de stoommachine. In 1833 werd de eerste stoommachine in een Zaans bedrijf geplaatst. Aan het eind van de negentiende eeuw gingen Zaanse fabrieken massaal over op stoomkracht, en werden de traditionele windmolens gesloopt en vervangen door nieuwe fabrieksgebouwen. Draaiende wieken aan de horizon maakten plaats voor een woud van rokende schoor stenen. Aan de beide oevers van de rivier de Zaan regen de fabrieken zich aaneen, dankbaar gebruik makend van de aan-en afvoermogelijkheden die de rivier bood. Van Wind naar Stoom is een indrukwek kende studie over de Zaanse fabrieksar- chitectuur in de periode 1833-1940. Met behulp van bouwtekeningen, historische foto's en ander archiefmateriaal is een reconstructie gemaakt van de fabrieks- architectuur gedurende de bloeiperiode van de industriële revolutie in de Zaan streek. Veel aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling van de fabrieksbouw, vanaf de eerste kleinschalige fabriekjes tot de latere moderne betonconstruc ties, die vooral werden toegepast in de meel- en cacao-industrie. Ook wordt ruim aandacht besteed aan de bouwers van de fabrieken: de voormalige molen makers die zich ontwikkelden tot aan nemers-architecten, de architecten en ingenieurs. Lang niet allemaal kwamen ze uit de Zaanstreek, regelmatig werden architecten van elders aangetrokken. Het boek wordt afgesloten met een hoofdstuk over de voorbeelden van herbestemming van buiten bedrijf geraakte Zaanse fabrieksgebouwen, waaronder bekende voorbeelden zoals rijstpellerij Mercurius in Wormer, de Boon-cacaofabriek in Wormerveer en de zeepziederij de Adelaar in Wormerveer. Het boek is luxe uitgegeven, en voorzien van vele fraaie zwart-wit en kleurenop namen, tekeningen en briefhoofden van Zaanse bedrijven. De auteurs, architect Jaap Schipper en architectuurhistoricus Maura Huig, hebben met dit indrukwek kende werk een jarenlang onderzoek naar de geschiedenis van de Zaanse fabrieksarchitectuur succesvol afgerond. Met deze zeer verzorgde publicatie is een standaardwerk verschenen over de fabrieksarchitectuur in de Zaanstreek. Een absolute must voor iedereen die geïnteresseerd is in bedrijfsgeschiedenis en industrieel erfgoed. Marcel Overbeek Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 50