m I Voor de tweede maal dit jaar het Industria katern van FIEN in Heemschut. De laatste pagina's van het tijdschrift - pagina 41 tot en met 48 - zijn ingericht voor deze schijnwerper op het industrieel erfgoed. Dit keer met onder meer aandacht voor de sloop van de uit 1955 daterende transport hallen van de Berghuizer papierfabriek in Wapenveld. DE ZOMERPERIODE is bij uitstek de tijd om in eigen land te genieten van ons monumentaal erfgoed. Meer en meer Nederlanders hebben waardering voor monumenten, zo blijkt uit recent onderzoek. Ook de aandacht voor cultuurlandschap is nog steeds groeiende. De overheid draagt hieraan bij door een grote publiekscam pagne, die maar liefst driejaar gaat duren. De zorg van Eleemsehut gaat uit naar diezelfde overheid, waar in de maatschap pelijke belangenafweging het aspect van cultuur- en erfgoedbehoud soms behoorlijk onder druk staat. Op nationaal niveau zijn er grote zorgen om en bezwaren tegen de voorstellen van minister Cramer om het welstandstoezicht deels af te schaffen. Dit betreft de achterzijdes van woningen, waar - tegen alle geldende regels in - meer en vrij gebouwd zou mogen worden. Minister Plasterk komt in september met zijn MoMo- beleidsvisie. De vraag is hier welke taken worden afgestoten richting gemeenten. Met name in kleinere gemeenten is er niet voldoende kennis en capaciteit om een monumentenbeleid te voeren. Ik wens u een mooie zomer toe! Karei Loeff directeur De sloop van de transporthallen van de Berghuizer papierfabriek, Wapenveld. Foto Marcel Overbeek DIT GELDERSE BEDRIJF, op het laatst onderdeel van een Finse moedermaat schappij, sloot twee jaar geleden de poort. Er werd dit voorjaar toestemming verleend de bedrijfsbebouwing aan het Apeldoorns kanaal af te breken, waarmee een potentieel industrieel monument in Gelderland verloren is gegaan. In dit nummer van Eleemsehut verder veel aandacht voor hergebruik van gebouwen, en voor de cultuurhistorisch-bepaalde, landschap pelijke kwaliteiten van steenfabrieken en hun schoorstenen langs de grote rivieren. Vooral in Gelderland was de baksteenproductie eeuwen een belangrijke bron van inkomsten. Nog steeds domineren langs Waal en Lek hier en daar deze vroeg-industriële complexen. Samen met de uiterwaarden bepalen ze de kwaliteiten van de rivieren. Vandaar dat bij herbestemming meer dan vroeger gezocht wordt naar behoud van op zijn minst een deel van de bedrijfsterreinen (pagina 14 tot en met 19). Soms is slechts een bouwval bewaard gebleven, in een enkel geval is de fabriek nog in bedrijf als een eeuw geleden. 2 Heemschut augustus 2009 - - - Jjf* - - Industria in Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 4