iteratuur Limburq Steyl: In juli 2008 heeft minister Plasterk een kanjersubsidie toegekend van 174.809 voor de restauratie van het ketelhuis met stoomma chine in het Limburgse kloosterdorp Steyl, ten zuiden van Tegelen. Met deze bijdrage kan een uniek industrieel ensemble behouden blijven. Het ketelhuis is onderdeel van het kloosterdorp, een katholieke nederzetting die in 1875 werd gesticht door Duitse paters. Het kloosterdorp was in belangrijke mate selfsupporting, er was een eigen elektrische centrale, een watertoren, een bakkerij en een drukkerij aanwezig op het uitgestrekte kloosterterrein. Inmiddels is het complete kloosterdorp op de lijst van beschermde dorpsgezichten geplaatst. Het ketelhuis werd in 1909 gebouwd voor de energievoorziening van de kloosterdrukkerij voor missietijdschriften. In de machinehal met zadeldak en liehtkap staat een stoomma chine uit 1909, die tot 1956 in bedrijf was. De machine is in de oorspronkelijke staat bewaard gebleven, maar is door de stilstand niet meer bedrijfsvaardig. Daarnaast ging de laatste jaren de conditie van de machinehal hard achteruit, op diverse plaatsen ontstond lekkage door gaten in het dak. De schoorsteen is al enkele jaren geleden hersteld. Bij de verdere restauratie van het ketelhuis zal ook de stoommachine gereviseerd worden. De bedoeling is om de machine weer in werkende staat te krijgen. Hiervoor zullen technische voorzieningen worden getroffen voor wat betreft de eondensafvoer en de stoomtoevoer. Het imponerende gebouw van Radio Kootwijk. Foto archief Heemschut Gea Schilte Pieter Spits, Radio Kootwijk; monument in gewapend beton. Boxtel, Uitgeverij Aeneas, 2008. 84 biz., ill., lit.opg. ISBN 978 90 75365 92 4. Prijs: 19,95. Tot de meest spectaculaire communica tiemonumenten van ons land behoort ongetwijfeld het voormalige radio zendstation in Kootwijk op de Veluwe. Het in gewapend beton opgetrokken monumentale zendstation werd in de jaren 1920-1923 gebouwd als radiozend station voor de langegolfverbinding met Nederlands-Oost-Indië. In Indië werd een ontvangststation gebouwd bij Bandoeng. Het radiozendstation in Kootwijk werd ontworpen door architect Julius Luthman (1890-1973). Het gebouw werd geheel in beton opge trokken, zonder gebruik van spijkers en hout, om verstoring van radiosignalen en beschadiging vanwege hittevorming tegen te gaan. Het in een strakke Art-Decostijl vormgegeven symmetrische gebouw werd vanwege het kenmerkende uiterlijk ook wel de kathedraal van de Veluwe genoemd. Tegelijk met het zendstation ontwierp Luthman een betonnen water toren, een hotel en een aantal woningen die huisvesting boden aan de radiote legrafisten. Sinds de sluiting van het zendstation in 1998 is het stil geworden rondom het complex. Pogingen om het zendstation een nieuwe, culturele functie te geven zijn tot nu toe vruch teloos gebleken. In dit boek werk wordt in kort bestek een overzicht gegeven van de geschiedenis van de bouw van het zendstation en de diverse functies van het complex door de jaren heen, het architectonisch ontwerp, de toegepaste constructie en een beschrijving van de restauratie van het gebouw. Het boek is voorzien van historische zwartwitfoto's en fraaie kleurenopnamen. Als bijlage is een overdruk opgenomen van een artikel uit De Ingenieur uit 1923, waarin ir. J. Emmen de constructie van het gebouw beschrijft. Hoewel het boek een lacune opvult in de literatuur over de Neder landse communicatiegeschiedenis, is het geheel toch wat mager uitgevallen. augustus 2009 Industria 47 V y. ik.rf ..y f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 49