Noord Holland Zuid Holland Ansichtkaart uit ongeveer 1970 van de suikerfabriek in Puttershoek. Foto Archief FIEN Wormerveer Foto Wormerveer: Het eaeaopakhuis 'Wormerveer' aan de Veerdijk 4-9 in Wormer is aangewezen als gemeentelijk monument. Dit is het gevolg van een rechtbankuitspraak die de gemeente Wormerland in het gelijk stelde. De rechtszaak was aangespannen door de eigenaren van het pand, ADM Cocoa. ADM wilde een sloopver gunning voor het pakhuis omdat het pand niet meer in gebruik is en toekomstige bedrijfsuit- breiding in de weg zou kunnen staan. De Vereniging Zaans Industrieel Erfgoed (ZIE) heeft al in 2004 bij de gemeente Wormer aangedrongen het pakhuis op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen. In het pand, dat werd gebouwd in 1882, was in de vorige eeuw de lakfabriek van de Firma Storm, Van Bentum Et Kluyver gevestigd. Het pand is bijzonder vanwege de toegepaste bouw. Het heeft een traditionele houten constructie, maar wel bakstenen, witgepleisterde buitenge vels. Daardoor is het een belangrijk voorbeeld van een fabrieksgebouw op de overgang van traditionele houtbouw naar de moderne stenen fabrieksbouw. Het is gebouwd in de traditio nele stijl van de Zaanstreek met een tuitgevel, lisenen in de gevels en een halfrond boogven ster in de kopgevels. Katwijk: De Stichting Leefbaar Katwijk heeft in een brief op 28 maart 2009 aan het College van Katwijk gevraagd het pand gelegen aan de Sluisweg 98 te Katwijk aan Zee, beter bekend als de School voor de Zeevaart, aan te wijzen als gemeentelijk monument. Volgens de stichting is hier sprake van een belangrijk gebouw uit de wederopbouwperiode dat specifiek ontworpen en gebouwd is ten behoeve van het visserij- onderwijs. Het pand verkeert vrijwel in zijn oorspronkelijke staat, al is de toren niet meer geheel compleet. Van 1909 tot 1953 werd het visserijonderwijs gegeven in een school aan de Burgersdijkstraat. Vanwege het toenemende aantal leerlingen dat destijds het visserijonderwijs wilde volgen werd het gebouw te klein en begon men in 1952 met de bouw van de huidige school aan de Sluisweg. De school werd in 1953 in gebruik genomen, inclusief een model-stuurhut met bedienings paneel. De opleiding voor het visserijbedrijf is er nog steeds in gevestigd. Het schoolgebouw wordt bedreigd met afbraak. Leiden: Al jaren was het een zorgenkindje, de historische ijzeren trafozuil in Leiden, een zeldzaam overblijfsel uit de geschiedenis van de elektriciteitsvoorziening. De ronde zuil diende voor de omzetting van de hoogspanning naar een lage spanning. In de jaren vijftig werden de trafozuilen overbodig, en verdwenen daarna uit het straatbeeld. In Leiden bleef een exem plaar bewaard aan het Vrouwenkerkplein. Bij een herinrichting van het plein verdween de trafozuil en verkommerde deze op een plek aan de Groenoordstraat. Roest bedreigde de zuil, en de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) drong bij de gemeente aan op restauratie en herplaatsing van dit bijzondere elektrieiteitsmonument. Na een noodkreet van STIEL in 2007 ging de gemeente tot actie over en werd de trafozuil gerestaureerd en vervolgens herplaatst op de oorspronkelijke plek op het Vrouwenkerkplein, vlak naast de restanten van de Onze Lieve Vrouwekerk. Puttershoek: De gemeente Binnenmaas is een onderzoek gestart naar een bestemming voor het terrein van de suikerfabriek in Putters hoek. Het gaat hierbij om een terrein van 120 hectare, dat deel uit maakt van het Nationaal Landschap Hoeksehe Waard. De suikerfabriek werd opgericht in 1913 als Coöperatieve Sui kerfabriek Puttershoek' en werd gevestigd op een terrein aan de Oude Maas. De fabrieksge bouwen aan het Weverseinde werden ont worpen door ir. H. Paul. Als gevolg van het Europese beleid om subsidies aan suikerverwerkende industrie te beperken, werd de fabriek op 31 december 2004 gesloten. Slechts een distributiecentrum, de vier betonnen suikersilo's en een suikerspeeiaIitei- tenfabriek bleven in gebruik en vallen nu ook buiten het onderzoek. Ondanks de vele uitbreidingen en moderni seringen die de suikerfabriek in de loop der jaren heeft ondergaan, is een belangrijk deel van de oorspronkelijke fabriek nog bewaard gebleven, inclusief de fabrieksschoorsteen. In de voorgevel van het produetiegebouw is nog de gedenksteen uit 1913 te vinden. De oudste augustus 2009 Industria 45 .A.V1 \r-A aS? - 'r$W*'* Puliershoek, Coöp Suikerfabriek'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 47