Inhoud: 41 Industriamonumenf 42 Induatria NIEUWSBULLETIN Marcel Overbeek - Na ruim een jaar proefdraaien was zaterdag 4 april in Maastricht de feestelijke opening van cultuurcentrum AINSI (Art, Industry, Nature, Society and Innovation). Het nieuwe cultuurcentrum is gevestigd in het voormalige verpakkingsgebouw van de cementfabriek ENCI (Eerste Nederlandse Cement Industrie) aan de voet van de St. Pietersberg. nr. 2 augustus 2009 Wormerveer. Foto archief Marcel Overbeek De locatie van het cultuurcentrum aan de Maas is bijzonder, omdat deze is gevestigd op het terrein van de cementfabriek, die nog steeds in bedrijf is. In twee jaar tijd is het verpakkings gebouw getransformeerd van een leegstaand bedrijfsgebouw naar een unieke verzamelplaats voor de creatieve industrie in Maastricht en omgeving. Het verpakkingsgebouw werd in 1927 gebouwd als onderdeel van de ENCI naar een ontwerp van de bekende Limburgse architect Fritz Peutz (1896-1974). De ENCI werd door Belgische ondernemers gevestigd bij de St. Pietersberg vanwege de daar aanwezige mergel, de grondstof voor cement. Het verpakkingsgebouw was bestemd voor het malen van cement en het verpakken van cement in papieren zakken. Het gebouw is opgetrokken in staalskeletbouw en heeft deels een betonnen constructie, zoals onder meer is toegepast bij de trappenhuizen. Het gebouw telt vier verdiepingen, waarvan de vierde in 1950 is toegevoegd. Nadat het gebouw buiten bedrijf raakte, werd het in 2005 op de rijksmonumentenlijst geplaatst. De Maatschappij tot Behoud van Industrieel Erfgoed (BOEi) ontwikkelde plannen voor een herstemming van dit industriële monument. Er werd besloten het gebouw een culturele functie te geven, met ruimte voor voorstel lingen, twintig ateliers voor kunstenaars en kantoren voor culturele ondernemers. Bij de restauratie is het industriële karakter van het verpakkingsgebouw zoveel mogelijk intact gehouden. Diverse machines voor het vermalen van mergel en het verpakken van cement zijn in de nieuw ingerichte ruimten blijven staan als herinnering aan het cementtijdperk. augustus 2009 Industria 41 INDUSTR

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 43