tDroster Hans van den Eeden, 'Leve de koning! Lodewijk Napoleon op reis door Bra bant en Zeeland'. Heusden, Brandaris Pers 2009. Gebonden, 144 p. ISBN-13: 978-90-78108-03-0, 24,95. Hoewel Lodewijk Napoleon slechts enkele jaren koning was in Holland was hij tijdens die vier regeringsjaren behoorlijk populair in Brabant en Zeeland. Tijdens een inspectiereis in april en mei 1809 om zijn land te leren kennen kreeg hij vrijwel overal een zeer warm welkom. In dorpen en steden werd het beste uit de kast gehaald om de koning te ontvangen. Beschikte een representatieve, grote ruimte over onvoldoende meubilair, dan leenden welgestelde inwoners graag hun meu bels en tapijten uit. Feestmalen werden aangericht, al staarden gemeente bestuurders vooraf zorgelijk naar de begroting van dit alles. Echt zuur werd het pas, als het reisschema plotseling werd omgegooid en de koning verstek liet gaan. De broer van de Franse keizer maakte er in 1809 een inspannende reis van. Zijn schatkist kwam mee, want op vrijwel elke stop gaf hij flinke geldbedragen weg. Soms voor de verzorging van wezen, soms ter genoegdoening van de kerkelijke richting die een kerkgebouw moest afstaan aan andere gezindten. In Zeeland vergaapte de koning zich te Domburg aan de altaren uit de Romeinse tijd die daar net waren terug gevonden. De godin van de voorspoed, Nehalennia, was geen Romeinse godin, maar inheems. Ze werd tussen 180 en 230 alleen in Zeeland geëerd. In het boek staan prachtige afbeel dingen uit de tijd van de reis van de koning. Zie ook: Ledenaanbieding. Catherine Bolkestein Erfgoedbewaker en luis in de pels. Zestig jaar stichting Oud Deventer. Deventer, Stichting Oud Deventer 2008. 196 p. ISBN 978-9079701-08-7. 24,95. Paul Brood, Het Drostenhuis in Oot- marsum. Hilversum, Uitg. Verloren, 2009. 10. ISBN 978-90-8704-086-4, T. van Eekelen, Bergen op Zoom, Monumenten, cultuurlandschap en archeologie. Rotterdam, Trichis Publishing, 2008. 228 p, ISBN 9789081241656, €35. In 1948 werd in Deventer de stichting Oud Deventer opgericht. Doel: histo rische panden die tijdens de oorlog ernstig waren beschadigd te laten res taureren. Het was vooral een club van notabelen die geld voor restauraties op tafel legde. SOD ontwikkelde zich tot een stichting die vaak op de barricaden klom om kaalslag in de stad te keren. Het stadsbestuur liep namelijk rond met grootse plannen. Deventer kon uitgroeien tot een echt grote stad, en daarvoor moest de oude stad de nodige veren laten. Deventer is tegelijk ook een van de eerste steden die door heel gericht herstel mede dankzij SOD oude, vervallen wijken nieuw leven in wist te blazen. Het Bergkwartier is zo'n wijk met inmiddels landelijke bekendheid en een enorme aantrekkingskracht op toe risten. Die zouden nooit zijn gekomen als de stadswijk ruim en modern zou zijn geworden. Niet voor niets is in de boektitel sprake van luis in de pels, want grootschalige nieuwbouw met bijbehorende sloop van de oude bebouwing blijft toch voortdu rend op de loer liggen, zoals is gebeurd bij het station. Intussen is de hele binnenstad van Deventer beschermd stadsgezicht, waardoor de grootste bedreigingen wat zijn verdwenen. Desondanks blijven de bestuursleden bedacht op foute plannen. De kleine stad Ootmarsum in Twente kende tot de Franse tijd vier vormen van rechtspraak. Een van de rechters was de drost van Twente die op het Huis Ootmarsum woonde, een havezate. De drost kon naar eigen inzicht diensten eisen van de inwoners van het gebied dat onder zijn bestuur viel. Vooral dit zette bij de patriotten voorafgaand aan de Franse tijd kwaad bloed. Vooral omdat, toen de regeling eenmaal was afgeschaft, de drost van Ootmarsum die diensten bleef opeisen. Gevolg was, dat in de Franse tijd de functie door de patriottische drost volkomen werd uitgekleed. De laatste drost had weinig te verteilen en woonde in een stadsboerderij. Die werd medio vorige eeuw als Drostenhuis verbouwd tot museum door de familie Mulder. Die kocht het als bouwval en begon een minutieuze restauratie. Om het Drosten huis in stand te kunnen houden is het beheer tegenwoordig ondergebracht in een stichting. Over de monumenten van Bergen op Zoom is al wel gepubliceerd, maar recent verscheen op dit terrein maar weinig. Terwijl intussen de lijst met rijksmonumenten aangroeide en er een gemeentelijke lijst is ingesteld. Boven dien maakt Halsteren, met de eigen monumenten, sinds 1997 deel uit van Bergen op Zoom. In dit boek is geprobeerd systematisch een beeld te schetsen van de bouw- historie van de stad en van Halsteren. Ronduit handzaam is het overzicht van de verschillende bouwstijlen die in het straatbeeld terug te vinden zijn. Ook worden niet alleen de bekende monu menten voor het voetlicht gehaald, de auteurs staan ook uitgebreid stil bij minder zichtbare of toegankelijke monumenten, zoals de Grebbe. Dit is een ondergronds afwateringskanaal met een lengte van zevenhonderd meter, dat sinds de dertiende eeuw is aangelegd. Enkele eeuwen lang heeft de waterlinie tussen Bergen op Zoom en Steenbergen, een van de oudste van het land, in tijden van crisis dienst gedaan om vijandelijke legers buiten te houden. Na de Franse tijd kreeg de natuur de overhand in deze ooit zo belangrijke verdediging. Pas sinds kort wordt weer getracht een deel van de linie (fort de Roovere) zichtbaar te maken in het landschap. Piet Arp augustus 2009 Heemschut 39 >DEWiJK NAPOLEON OP RBfJS DOOR BRABANT Eh^ZB BLAND Lf t ynz '^vc r1-€<■*•'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 41