VOORAANKONDIGING DRENTHE Zaterdag 17 oktober naar Eelde-Paterswolde OVERIJSSEL GRONINGEN Zaterdag 10 oktober naar IJsselvallei Zaterdag 17 oktober (Let op! Gewijzigde datum) naar verdwenen rivier in Fivelingo augustus 2009 Heemschut 37 Schilderij van De Wit bij het R.C. Oude Armen Kantoor in Amsterdam. Foto Fons Baede Heemschut Drenthe bezoekt dit jaar nieuwe landgoederen aan. De datum, met de excursie de landgoederen 17 oktober, staat vast en ook dat de reis van Eelde-Paterswolde en omgeving. per bus zal worden gemaakt. Nadere De excursie voert langs historische berichten in het volgende nummer van landgoederen zoals Lemferdinge en Heemschut. De Braak, maar doet zo mogelijk ook De PC Overijssel wijdt de jaarlijkse excursie aan de IJssel, de schitterende landschappen van de uiterwaarden en de riante havezaten en landgoederen. De verwachting is dat door klimaatver andering het peil van de grote rivieren in voor- en najaar sterk zal stijgen. Waterstaat en Waterschappen hebben al plannen die voorzien in meer ruimte voor de rivieren. De deelnemers krijgen informatie over die projecten. Programma Tot 10.30 uur wacht 10 oktober bij het NS station in Deventer een bus voor de excursiedeelnemers die per trein komen. De bus brengt hen naar de overkant van de IJssel, waar in het Worpplantsoen (rijksmonument) het negentiende-eeuwse IJssel hotel staat. In het onlangs geheel gerestaureerde hotel is de ontvangst. Wie met de auto komt kan hier gratis parkeren. Het gezelschap reist per bus richting Olst, naar de 14de eeuwse havezate De Haere op het gelijknamige landgoed. Namens de Stichting IJssel I in ie geeft mevrouw De Bruyn hier uitleg over de door de tijd achterhaalde verdedigingslinie uit de Koude Oorlog. In geval van oorlog zou het leger de IJssel ter hoogte van Olst met behulp van caissons afdammen. Verondersteld werd dat de Russische tanks vast zouden lopen in de modder van het ondergelopen land. De deelne mers wandelen langs enkele fortifica ties op het landgoed. Om 12.15 uur vertrekt de bus naar het oude restaurant Het Veerhuys. Vanaf het terras heeft men een riant uitzicht op de drukbevaren rivier en het pontveer dat de verbinding onder houdt tussen de rivieroevers. In Het Veerhuys wacht de deelnemers behalve de lunch een uiteenzetting over het project Ruimte voor de Rivier, gegeven door projectleider Hans Heilen. Om 13.30 uur rijdt de bus verder naar een aantal landgoederen, beheerd door of eigendom van de Stichting IJssel- landschap die is voortgekomen uit de Verenigde Gestichten (ontstaan in de dertiende eeuw) en nu duizenden hec taren bos en cultuurlandschap beheert. In de bus vertelt Jaap Starkenburg, directeur van IJssellandschap over het rivierlandschap. Omstreeks 14.30 uur worden de treinreizigers afgezet bij het station, de overigen keren terug naar het IJssel hotel. Aanmelden Opgave voor deelname aan de excursie kan door overmaking van 45 op reke ning 3190247 t.n.v. Bond Heemschut, PC Overijssel, met vermelding van volledige naam, adres en toevoeging 'excursie 10 okt.' De oorsprong van de rivier de Fivel lag in het hoogveengebied in de omgeving van Slochteren, Hoogezand en Kolham. In Noord-Groningen, tussen Usquert en de omgeving van het huidige Damster- diep, ontstond lang geleden de Fivel- boezem, een overgangsgebied tussen land en water, waar de Fivel in zee stroomde. Op de westelijke oeverwal ontstonden wierdedorpen, zoals Mid- delstum, Kantens, Rottum en Usquert, op de oostelijke wal: Wittewierum, Lop- persum, Leermens en Godlinze. Door de ontginning van het hoogveen gebied in de omgeving van Hoogezand en Slochteren vanaf de 10de eeuw stroomde er steeds minder water naar de Fivel. De Fivel vernauwde geleidelijk tot een smalle stroom, die uiteindelijk verdween. De sporen van de Fivel zijn echter nog zichtbaar. Tijdens de bustocht door de Fivel- boezem bezoeken we het kerkje van Huizinge uit de eerste helft van de 13de eeuw, de vroeggothische kerk van Zeerijp uit het midden van de 14de eeuw en het borgterrein van de borg Ewsum. Tijdens de excursie vertelt Reint Wobbes, lid van de Provinciale com missie, ons over het landschap, de borg Ewsum en de kerken die we bezoeken. Programma 10.10 uur: Vertrek vanaf het NS-station te Loppersum. 11.00 uur: Wandeling naar de Fivel- kronkel bij de Diek'n. 11.25 uur: Naar Huizinge langs de Fiveldijk, bezoek aan de 13de eeuwse kerk, orgelspel door Dennis Wubs. 12.50 uur: Lunch in koetshuis van Ewsum, aansluitend bezichtiging van tuin en geschuttoren. 14.50 uur: Bezoek kerk Zeerijp uit de 14de eeuw, het Archeologische infor matiepunt en ontmoeting met leden van de dorpsvereniging. 16.40 uur: Vertrek naar Station Lop persum Kosten Kosten inclusief bus, lunch, koffie, thee 32,50 voor leden, 37,50 voor niet-leden. Aanmelden Telefonisch tussen 9 en 10 's ochtends bij M. J. A. Vooijs, 050-3181645, of per e-mail (t_vooys@hotmail.com), met vermelding van naam, adres en tele foonnummer en aantal deelnemende personen. Deelname is definitief na de ontvangst van het bedrag op giroreke ningnummer 228730 t.n.v. Heemschut PC Groningen, onder vermelding van: Fivel 17 oktober. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van betaling. De betaling moet voor 7 oktober binnen zijn. U ontvangt een bevestiging.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 39