I IT fl n van d Unie van Vestingsteden opgericht Watermolen gerestaureerd De IJssel in beeld in de Hanzesteden Gezonde architectuur Paleis en protocol in de 19de eeuw Vergane schepen y Si ssaa: De ondertekening van de oprichtingspapieren van de Unie van Vestingsteden van de Oude Hollandse waterlinie. Foto Unie Vestingsteden In april is de Unie van Vestingsteden van de Oude Hollandse waterlinie opgericht. Dit gebeurde tijdens een symposium in Gorinehem, gewijd aan het thema 'Economische kansen voor vestingsteden'. In de verklaring spreken vijf van de tien vestingsteden (Schoonhoven, Oudewater, Woerden, Liesveld en Bodegraven) af dat zij nauw gaan samenwerken bij de promotie en citymarketing van hun stad. Van voorzitter Ron Gast van de Stichting Groene hart kregen zij een nieuwe wandelbrochure door de vestingsteden aangeboden. De andere vijf vestingsteden - Muiden, Naarden, Weesp, Gorinehem en Woudrichem - hebben zich nog niet uitgesproken over aansluiting bij de Unie. Prins Friso opende 8 mei de gerestaureerde Kilsdonkse watermolen in Dinther. De molen is een unieke combinatie van watervluchtmolen en watermolen. Een molen met wieken én een waterrad, een voor Nederland uniek molencom plex. Al in 1433 wordt er melding gemaakt van een watermolen bij Kilsdonk, vlakbij Dinther. Deze watermolen ontwikkelt zich tot een bijzonder complex dat echter in de loop van de jaren in verval raakte. In het kader van de ver nieuwing van het landelijk gebied, is de molen gerestaureerd tot een werkend geheel. Twaalf musea in de Hanzesteden aan de IJssel presenteren dit jaar de rivier de IJssel in alle facetten en schoonheid. Van historisch kaart- en beeldmateriaal en oude meesters zoals Voerman, tot hedendaagse en moderne impressies van de rivier, muziek en dans. Ook aandacht voor de ingrepen die de komende jaren zullen volgen in het kader van het project Ruimte voor de Rivier. De IJssel laat over haar lengte van 125 kilo meter een grote variatie zien in landschap en natuur. De gevarieerdheid van het IJssel- landschap is te danken aan elementen zoals de beboste rivierduinen, voormalige steenfa brieken, kastelen en de waterfronten van de cultuurhistorische Hanzesteden. De IJssel krijgt meer water te verwerken, waardoor de kans op overstromingen toeneemt. Het verhogen van dijken alleen biedt geen duurzame oplossing. Er is een nieuw soort maatregelen nodig: de rivier moet meer ruimte krijgen, bijvoorbeeld door het verleggen van dijken, of het verlagen van uiterwaarden. Op de exposities in twaalf steden aandacht voor deze invalshoeken. Programma: zie www.deijsselinbecld.nl In het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven, Raiffeisenstraat 18, Eindhoven is een tentoonstel ling ingericht over gezonde architectuur. Dit thema is geïllustreerd aan de hand van 111 jaar De Bever architecten. Van de vier architectengeneraties zijn projecten te zien die het tijdsbeeld typeren van ver anderende opvattingen over gezonde architectuur. De Hermitage Amsterdam, Amstel 51 in Amsterdam opende in juni in het nieuwe onderdak met de tentoonstelling 'Aan het Russische hof. Paleis en protocol in de 19de eeuw'. Er staan ruim 1.800 objecten van het moedermuseum in St.-Petersburg. De Hermitage veranderde in twee jaar tijd van een verpleeghuis in een multifunctioneel museum met tentoonstellingszalen, café-restaurant, winkels, studiecentrum, auditorium en Hermitage voor Kinderen. Jaargrogramma, openingstijden: www.hermitage.nl Bij museum Nieuw Land in Lelystad is een vaste expositie ingericht over schepen die op de voor malige Zuiderzee zijn vergaan. Flevoland is één van de grootste 'droge' scheepskerkhoven ter wereld. Ook de ventjager, een vistransportschip uit begin 18de eeuw ging hier ten onder. Dit wrak is nu het middelpunt van de expositie over scheeps archeologie. Voor de expositie is de originele schokbetonschuur uit de Noordoostpolder opnieuw ingericht. Naast deze tentoonstelling wordt de web site www.verganesehepen.nl over gevonden wrakken in Flevoland aangeboden. Informatie en openings tijden: www.nieuwlanderfgoed.nl De ventjager staat centraal bij de nieuwe vaste expositie van het museum Nieuw Land in Lelystad. Foto Nieuw Land augustus 2009 Heemschut 35 Unie von

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 37