Brabantse miljoenen voor industrieel erfgoed Hoogbouw bedreigt landgoederenzone 'Balans maakt erfgoed meetbaar' Provincie koopt Soesterberg De locloods in het Brabantse Roosendaal mag niet worden gesloopt. De provincie geeft nu subsidie om een noodzakelijke restauratie voor te bereiden. Foto's provincie Braban Met een subsidie van 11 miljoen euro bevordert Brabant de snelle restauratie van industrieel erfgoed in de provincie. Industriële monu menten die zijn aangewezen als gemeentelijk of rijksmonument komen in aanmerking. In 2008 ontvingen al negenendertig monu menten subsidie, vooral molens en kerken. Daarnaast kent Brabant veel monumentale industriële monumenten. Uitstellen van restau ratie van deze objecten is onwenselijk, omdat herstel dan steeds duurder wordt. Aangewezen industriële monumenten, zoals de locloods in Roosendaal, mogen niet worden gesloopt. Veel van deze monumenten hebben hun oorspron kelijke functie verloren. De vaak grote objecten staan leeg. Daarom is besloten een subsidie regeling open te stellen die tot doel heeft eigenaren van industriële panden te helpen bij het financieren van noodzakelijke restauraties. De subsidieregeling loopt tot 1 oktober. Tegen plannen van de gemeente Rijswijk voor de bouw van een megabioscoop en twee enorme woontorens (Garden of Delights, 75 en 125 meter hoog) is door onder meer de Histo rische Vereniging Rijswijk beroep aangetekend. Vooral omdat het bestemmingsplan binnen de landgoederenzone niet is afgewezen was voor de rechter reden hen op dit punt gelijk te geven. De hoogste toren kan door antennes tot 140 meter reiken, bijna drie keer zo hoog als de klokkentoren van het voormalige gemeentehuis, dat gesloopt moet worden voor de megabi oscoop. De plaats waarop deze bouwwerken zouden moeten verrijzen, liggen zodanig dat onder meer landgoed Te Werve daar ruimtelijk bijzonder van te lijden zal hebben. Via een art. 19-proeedure probeert de gemeente het plan alsnog gerealiseerd te krijgen. Minister Plasterk heeft in mei de Erfgoed balans 2009 aan het parlement aangeboden. De Erfgoedbalans beschrijft de stand van zaken ten aanzien van de archeologie, monumenten en het cultuurlandschap. Minister Plasterk wil door de Erfgoedbalans als nulmeting zicht krijgen op de effecten van het erfgoedbe- leid. 'Voortaan is erfgoed meetbaar,' aldus de minister. De digitale versie van de balans is te vinden op www.culturcclcrfgocd.nl. De Erfgoedbalans zal iedere vijfjaar verschijnen. De provincie Utrecht is eigenaar geworden van bijna 400 hectare grond op vliegbasis Soester berg dat Defensie niet langer als vliegbasis in gebruik heeft. Met het afstoten van de militaire vliegbasis, ontstond voor de regio Utrecht de unieke kans de grond te kopen om de natuur te versterken. Met de aankoop komt een einde aan bijna 100 jaar gemotoriseerd vliegverkeer boven Soesterberg. De landingsbanen, kerosineop- slagplaatsen, shelters en hangars blijven wel als militair erfgoed bewaard. Als ode aan de plek waar ooit de Nederlandse luchtvaart begon, kunnen bezoekers over enkele jaren deze land marks in het landschap ontdekken. Het militaire erfgoed op de basis maakt deel uit van het Ruimtelijk plan dat provincie Utrecht en de gemeenten Zeist en Soest afgelopen jaar hebben opgesteld. Behalve dat vanaf 2013 een nieuw Defensiemuseum op de basis opengaat, kunnen bezoekers er over enkele jaren wan delen, fietsen en ontdekken. Het merendeel van het gebied krijgt een natuurfunctie om de bijzondere planten en diersoorten op de basis te besehermen. In het gebied zijn 440 woningen aan de rand gepland. Met de opbrengst van de woningbouw worden de natuur en recreatie gefinancierd. 34 Heemschut augustus 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 36