Open Monumentendag Kijk op www.openmonumentendag.nl voor de opengestelde monumenten in de buurt. 2009 m imr mm Het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem onderging de afgelopen twee jaar een ingrijpende restauratie. In juni werd het Paviljoen Welgelegen, ooit paleis van koning Lodewijk Napoleon, weer in gebruik genomen. De oprit naar het bordes. Foto's Heemschut De Open Monumentendag op 12 en in sommige plaatsen ook op 13 september heeft als thema 'Op de kaart'. De honderdduizenden deelnemers aan deze 23ste Open Monumentendag kunnen dan weer rondkijken in talloze opengestelde monumenten, waaronder net als vorig jaar het Korenmetershuis, de zetel van de Bond Heemschut. SINDS VORIG JAAR IS, wat de zorgen betreft, veel veranderd door de almaar om zich heen grijpende kredieterisis. Voordeel is, dat er minder gesloopt zal worden de komende tijd. Nadeel is, dat de budgetten van particu liere subsidiegevers en fondsen voor een deel zijn verdampt. Er is enorm ingeteerd op de beleggingen. Vorig jaar bij de opening in Deventer van de Open Monumentendag 2008 zei professor mr. Pieter van Vollenhoven, de voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds al, dat het tijd wordt de financiering van restauraties trans paranter te maken. Nog steeds, concludeerde hij destijds, is de monumentenwereld bezig de ontstane achterstanden van de jaren tachtig van de afgelopen eeuw in te lopen. 'Daardoor lijkt de monumentenwereld financieel gezien op een bodemloze put, maar het is wel een put die wij zelf hebben gegraven.' De financieringstekorten die indertijd door bezuinigingen zijn ontstaan, worden voor namelijk via het ter beschikking stellen van eenmalige bedragen weggewerkt. Dit betekent dat monumenteigenaren eigenlijk nooit precies weten waar zij aan toe zijn, aldus Van Vol lenhoven. Hij pleitte voor een regime voor het in stand houden van de vele monumenten die al wel gerestaureerd zijn, en anderzijds een restauratieregime. Op 12 (en 13) september is vooral aandacht voor allerlei soorten kaarten, voor landkaarten, topografische kaarten, uitbreidingsplannen en andere stedenbouwkundige kaarten en de monumenten die daarop zijn afgebeeld. Die monumenten zijn vaak markante gebouwen, gelegen op een bijzondere of bepalende plek, en veelal onderwerp van stadsgezichten, gravures, ansichtkaarten of andere kunst werken. Met het thema kunnen de Comités, die plaatselijk de Open Monumentendag organiseren extra aandacht schenken aan gebouwen die als eerste op de kaart stonden, zoals kerken, kloosters, stadspoorten of kastelen, of voor andere bijzondere gebouwen gelegen op een bijzondere plek. Ook is er aandacht voor gebouwen die door gemeente of het rijk op de kaart zijn gezet doordat ze zijn aangewezen als gemeentelijk of rijksmonument. Het thema biedt tevens ruimte beschermde stads- en dorpsgezichten en cultuurhistorische waardekaarten onder de aandacht te brengen. De opening van de Open Monumentendag is dit jaar in Amersfoort. 32 Heemschut augustus 2009 Monument op de kaart

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 34