Beleidsplan Heemschut: meer samen Korenmetershuis open tijdens Open Monumentendag Jaarverslag 2008 Tijdens het weekend van de Open Monumentendag, op zaterdag 12 en zondag 13 september, is het landelijk bureau van Heemschut open voor publiek. Personeel en vrijwilligers van de commissie Amsterdam zijn op zaterdag- en zondagmiddag aanwezig om u een kijkje te gunnen in ons monumentale hoofdkantoor: het Korenmetershuis. Op zaterdag wordt bovendien het eerst exemplaar aangeboden van het Bouwhistorisch Onderzoek, dat door Bureau Monumenten Et Archeologie is verricht. In het Amsterdamse Stadsarchief is het Korenmetershuis onderdeel van een expositie over handel en markten in de 17de eeuw. Voor meer informatie www.openmonumentendag.nlofwww.heemschut.nl/agenda Het Korenmetershuis in Amsterdam. Foto archief Op 16 mei is in Zwolle door de Algemene Ver gadering van Leden het beleidsplan 2009-2012 vastgesteld. Dit geeft richting aan de werkwijze en toekomst van de vereniging, haar bestuur, staf en vrijwilligers. In het document wordt ingegaan op de vereniging zelf, de positie van Heemschut in het veld en de doelstelling met betrekking tot de bescherming van cultuurmo numenten. Bij diverse onderdelen zijn ambities geformuleerd, die Heemschut (samen met anderen) probeert te bereiken. Met begrippen als 'Mooi Nederland', de benoe ming van snelwegpanorama's en een visie op hoogbouw probeert de rijksoverheid aan de burger duidelijk te maken dat het ernst is om 'de verrommeling van Nederland' een halt toe te roepen. Intussen is het diezelfde rijksoverheid die steeds meer taken decimeert of decentra liseert. Daarmee verliest het rijk haar greep op het bestaande stelsel. Er ligt derhalve een grote en groeiende taak voor het particulier initiatief, concludeert voorzitter Harm Bruins Slot in de inleiding. Ook financiële kaders nopen tot herbezinning: Heemschut zal met beperktere middelen meer resultaat moeten boeken, alle 'extra's' zullen projectmatig dienen te worden gefinancierd. Samenwerking met andere monumentenorga nisaties is een noodzaak om de beweging vorm te geven. Heemschut zal hiertoe in de periode van dit beleidsplan initiatieven aandragen, in de wetenschap dat zij niet alles alleen kan. Wel kan Heemschut haar naam opnieuw vestigen in kleinere kring. Dat kan door het vaker formuleren en uitdragen van standpunten, zowel landelijk, regionaal als lokaal en het intensiever promoten van resultaten. Daarnaast hebben niet-leden een actievere inbreng via de dit jaar vernieuwde web site en het meldpunt 'bedreigd erfgoed'. Al enkele jaren wordt door sectoren van het mobiele erfgoed aansluiting gezocht bij de monumentenzorg. Heemschut onderkent het belang van het historisch waardevolle mobiele erfgoed, en ziet de relatie met onze ruimtelijke (historische) infrastructuur, waarbij moet worden gedacht aan historische kanalen, kades, loswallen, binnenhavens, (spoor-)wegen en vliegvelden. Heemschut zal zich de komende jaren waar mogelijk en wenselijk inzetten deze relatie te versterken. Daarnaast wil Heemschut aandacht vragen voor de goede mogelijkheden en kansen van herbestemming. Heemschut is voor stander van tijdelijke herbestemming, als middel om behoud en grootschalige definitieve herbe stemmingen te realiseren. Het beleidsplan 2009 - 2012 staat integraal op de nieuwe website www.heemschut.nl Het Jaarverslag van de Bond Heemschut is binnenkort te lezen en te downloaden via de vernieuwde website van Heemschut, www. heemschut.nl. In dit verslag over 2008 onder meer aandacht voor de provinciale activiteiten en reddingsacties, en de landelijke initiatieven. augustus 2009 Heemschut 31 Mm. É^ÊÊkwimS - ^cenigjjng

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 33