Toekomst zijn geworden. Nederlandse steden, die gro tendeels bestaan uit kleinschalige, burgerlijke woonhuizen, met een stadhuis en een aantal kerkgebouwen, vormen een uniek historisch gegeven. Het zijn de ware monumenten van de moderne democratie. Nergens anders in de wereld heeft het ideaal van een samenleving zonder extreme klassenverschillen zich zo duidelijk gemanifesteerd. Het is werkelijk verba zingwekkend dat we zo slordig omgaan met die erfenis.' Heemschut 'Heemschut heeft in de afgelopen eeuw veel bereikt, ze is in mijn ogen ook nog steeds actueel en heeft nog veel werk te doen. Het erfgoed is van levensbelang voor de toe komst, dat gaan steeds meer mensen inzien. Al die prachtige oude stads- en dorpsgezichten zijn niet alleen heel fijn om in te wonen, maar ze vormen ook oases van ouderwets burgerlijk en democratisch fatsoen in een wereld, die ten onder dreigt te gaan aan tribaal geweld, gods dienstwaan en roofridders in driedelig kostuum. De strijd voor het mooie en waardevolle uit ons verleden is nog lang niet klaar. Alleen al het besehermen van het erfgoed uit de wederop bouwperiode geeft Heemschut nog jaren werk.' 'De ambities die Heemschut heeft zijn lastig te realiseren indien het ledenaantal van de vereni- Gasthuisvest in Haarlem. 'Heemschut strijdt ook voor uw uitzicht' als campagne- slogan. Foto Heemschut Foto onder Inmiddels een beschermd monument. Negentig jaar oude noodwoningen, onder meer voor Belgische vluchte lingen in Amsterdam-Noord. Foto Marjo Huijsmans ging klein blijft en in de toekomst zelfs fors zal dalen. Heemschut kan misschien iets leren van het succes van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. De doorsnee land genoot vindt een oud marktpleintje toch net zo mooi als de natuur? Maar waarom heeft Heemschut dan niet ook een miljoen leden? Heemschut moet meer aan de weg timmeren en zich meer profileren als een organisatie die op komt voor de belangen van moderne, jonge mensen. Dat heeft Natuurmonumenten heel slim gedaan. Die organisatie heeft ook gezinnen met kleine kinderen weten te bereiken. Heemschut moet misschien minder klemtoon leggen op monumenten. Natuurmonumenten betekent gewoon lekker wandelen op zondag. Heemschut zou het recreëren in oude stads kernen kunnen opeisen als wapenfeit. Misschien zou Heemschut ook nog wat conservatiever kunnen zijn. Bij dolle plannen, zoals die voortdurend worden gemaakt voor het gebied tussen Almere en Amsterdam, zou een resoluut afwijzend standpunt in de landelijke dagbladen waarschijnlijk resulteren in duizenden nieuwe leden. 'Heemschut strijdt ook voor uw uitzicht', dat zou de boodschap kunnen zijn. ledereen in dit land heeft schoon genoeg van de vooruitgang. Dat is toch een ideale voedingsbodem voor de komende hon derd jaar Heemschut?' 'Ik ben bijna zestig, dus mijn toekomst ziet er niet vrolijk uit. Het pensioen, de rollator, enzovoort. Maar mijn kleindochter is zes jaar oud. En voor haar heb ik wel toekomst plannen. Misschien wordt ze huisarts, mis schien sterrenkundige, of fotograaf, maar ik hoop wel dat Sarah in een humane omgeving volwassen kan worden. In een omgeving die steeds minder domme toekomstplannen heeft, en die steeds meer nadenkt over het menselijk bestaan. De toekomst is onzin. We gaan niet meer vooruit, dat staat elke dag in de krant. De zorg voor het verleden is mis schien wel onze grootste opgave.' 30 Heemschut augustus 2009 UNClWOfl S7UUÏ «se

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 32