Van jeugdzorg en tbc-herstellingsoord naar verslaafdenzorg en transferium in Ughelen PietArp -VHGP Architecten uit Deventer is al enkele jaren zeer nauw betrokken bij de herontwikkeling van de gebouwen en landerijen van Caesarea in het Apeldoornse Ughelen. Ooit gesticht als tehuis voor Amsterdamse bleekneusjes door de speelgoedfabrikant Frits Caesar werd het al snel een R.K. charita tieve zorginstelling. Na de oorlog was hier een herstellingsoord voor lijders aan tbc gevestigd, en tot begin deze eeuw was het nog in gebruik bij de jeugdzorg. De nieuwbouw in twee lagen, zoals die voor het terrein is ontworpen. herbegraven in de crypte van de kapel. De initiatiefnemers voor Caesarea lagen hier ook al tot in de jaren negentig van de afgelopen eeuw, maar werden vervolgens elders herbegraven. Inmiddels zijn ook de laatste twee fasen van de herontwikkeling in voorbereiding. Er zijn plannen om op het terrein nieuwe wooneen heden voor de verslaafden te bouwen. Het gaat om zo'n 2500 vierkante meter nieuwbouw in twee verdiepingen. Gemeente en provincie staan positief tegenover deze uitbreiding. In de nieuwe appartementen kunnen deze bewoners, op enige afstand van de stedelijke invloeden, weer leren zelfstandig te wonen en te werken. Zo moet er op het terrein ook onder meer een instellingskeuken komen, waar (door de bewo ners) gekookt wordt voor de bewoners en van waaruit de catering wordt ondersteund. Vanwege de ligging wordt Caesarea, zo is de opzet, bovendien een knooppunt voor wande lingen in de omgeving. Op het terrein is een transferium gedacht, waar automobilisten hun voertuig kwijt kunnen voordat ze gaan fietsen in de natuur of naar Apeldoorn gaan om te winkelen. De bewoners zullen toeristische taken op zich nemen en het gebouwen- en terrein- onderhoud ter hand nemen. Het mooie van de herontwikkeling van Caesarea is, dat het cultureel erfgoed hier als zorgverlenende instelling gehandhaafd blijft. Wel wordt de bebouwing van het terrein dichter om de exploitatie sluitend te maken. De historische tuin wordt in fase 4 overigens eveneens opgeknapt. Hier is de ontspannen manier behouden waarop zorgeomplexen niet alleen in het verleden in de natuur rondom Apeldoorn functioneerden, maar ook hoe die in de toekomst een rol van betekenis kunnen spelen, meent Van Harten. Caesarea is tussen 1919 en 1923 oorspronkelijk gebouwd als kinder huis met kapel in opdracht van de Amsterdamse koopman Frits Caesar. De fabrikant verloor een fors deel van zijn kapitaal toen de Russische aandelen rond 1920 niets meer waard werden met de komst van de Sovjet unie. De Zusters Franciscanessen in Veghel gingen de gebouwen beheren en exploiteren. In 1940 werd het een ziekenhuis, enkele jaren later gingen de paters Salesianen van Don Bosco op het terrein wonen en tot 1957 was het hoofdgebouw in gebruik als herstellingsoord voor tbc-patiënten. Vanaf 1962 was het weer een kinder tehuis, tot aan de eeuwwisseling. augustus 2009 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 27