II I Erik van Gelderen - De Vereniging Nederlands Cultuurlandschap heeft van de Nationale Postcode Loterij 1,6 miljoen euro ontvangen om te investeren in de Ooijpolder bij Nijmegen. Van het geld wordt een landschapsfonds opgericht. Met de rente uit het fonds kunnen agrarische ondernemers in de Ooijpolder op hun bedrijf voor eeuwig, tegen een marktconforme betaling, het landschap verfraaien en toegankelijk maken. De Ooijpolder vooraf gaand aan de land schapsverfraaiing en, als artist impression, het resultaat na de ingreep. Foto's VNC NAAST DE GELDBEDRAGEN van andere subsidiegevers die al naar het gebied gaan is de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap (VNC) hiermee de grootste investeerder in de Ooijpolder. Het is voor het eerst dat agrari sche ondernemers een betaling ontvangen die concurreert met de opbrengst uit landbouw productie en die tevens van vader op zoon doorloopt. Omdat alleen de rente van het fonds wordt uitgegeven gaat het nog om een beperkt gebied in de Ooijpolder. VNC wil dat agrarische ondernemers met opvolging in staat worden gesteld te investeren in landschap en ziet dit als een belangrijk onderdeel van de proefneming. De vereniging streeft ernaar dat de proef een permanent karakter krijgt, zowel wat betreft de investeringen als het fonds. Naast de 1,6 miljoen voor de Ooijpolder is VNC door de Nationale Postcode Loterij (NPL) opgenomen als vaste beneficiënt. VNC stelde vorig jaar een Deltaplan voor de landschappen op. Door de komende twintig jaar te investeren in het terugbrengen van kenmerkende land- sehapsonderdelen die door onder meer ruilver kaveling verloren zijn gegaan, zou Nederland weer mooier kunnen worden. Uitspraken als 'on-Nederlands fraai landschap' zouden weer verleden tijd moeten worden. Een eeuw geleden bood Nederland nog een rijke schakering aan landsehapsonderdelen, van landweggetjes en houtwallen tot slootjes, boerenerven, heuvels en boomgroepen. Met een investering van enige miljarden in het Nederlandse landschap zou Nederland uiteindelijk veel meer extra inkomsten uit het toerisme kunnen binnen halen. De Ooijpolder is een van de vier door het rijk aangewezen proefgebieden waar met een investeringsfonds wordt gewerkt. Drs. E. von Gelderen is beleidsmedewerker bij VNC augustus 2009 Heemschut 23 1 I HfÈfi t t - Mooier Nederland begint in Ooijpolder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 25