omdat er geen enkele bescherming op rust. In de gemeente Sluis bestaat nog geen gemeentelijke monumentenlijst, en ook geen onafhankelijke monumentencommissie. Ongevoelig De gemeenteraad van Sluis achtte voor genomen verkoop in strijd met de beleidsaf spraken. In het bestuursakkoord werd namelijk bepaald, dat er in Aardenburg een onderzoek diende plaats te vinden naar het gebruik van alle gebouwen en dat pas dan een besluit met betrekking tot het stadhuis zou worden genomen. De gemeenteraad was unaniem van mening, dat het voorstel onvoldoende onderbouwd was om tot een verantwoorde besluitvorming te komen en dat het Aardenburgse stad huis behouden moest blijven. Met algemene stemmen werd een amendement aangenomen, waarbij het B en W werd opgedragen het huiswerk over te doen en over alternatieve bestemmingen in gesprek te gaan met Hendriek De Keyser, de Bond Heemschut en de woning corporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. Dit voorjaar heeft de gemeente Sluis met vele instanties en personen uitsluitend gesproken over het multifunctioneel maken van de Sint Baafskerk en niet over herbestemming van het raadhuis. De gemeente Sluis toont zich blijk baar ongevoelig voor de ideeën en argumenten van inwoners en organisaties. Plan Heemschut Heemschut is van mening, dat de gemeente Sluis in het bezit moet blijven van het stadhuis, dat met weinig kosten ingericht kan worden als archeologisch museum, mogelijk in combi natie met een VVV-post en het oud archief. De oude, krappe vestiging van het museum aan de Marktstraat 18 is nauwelijks toegankelijk voor personen die slecht ter been zijn. Behoud van het voormalige stadhuis voor publieke functies is van groot belang voor de leefbaarheid van de Markt. Plaatst men de kwaliteiten van het hui dige museum naast die van het stadhuis, dan moet men vaststellen dat het stadhuis met zijn goed onderhouden geconditioneerde ruimten verreweg de voorkeur verdient. Het monumentale pand Marktstraat 18 kan men dan verkopen, nadat het is gerestaureerd en geschikt gemaakt voor bewoning. Het stadhuis is representatief en biedt de mogelijkheid er een horeeavoorziening in onder te brengen. Het kan bovendien worden gebruikt voor recepties rond culturele eve nementen in de Sint Baafskerk, waarmee een goede wisselwerking is gewaarborgd. Deze kerk behoeft dan geen kostbare inwendige verbou wing en opsplitsing te ondergaan, maar kan dienst blijven doen als centrum voor culturele manifestaties, zoals de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion, (koor)eoneerten en tentoonstellingen, li W. Dieriek is voorzitter van de belangengroep herbestemming gemeentehuis; W. Heijbroek is voorzitter van de Provinciale Commissie Zeeland van Bond Heemschut. Foto links Interieur Sint Baafskerk. Foto Jan Goedbloed Foto rechts boven De Sint Baafs, achterzijde en, daaronder, de voorzijde. Foto's Willem Heijbroek 22 Heemschut augustus 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 24